Péče o azalku doma, co květina potřebuje, krmení a přesazování

Promluvme si o květině zvané azalka: podělíme se o pravidla péče doma a o to, co květina potřebuje pro bujné kvetení. Při správné péči tato rostlina potěší oko majitele a naplní místnost zvláštní atmosférou. Azalka vyžaduje dodržování určitých pěstitelských pravidel – a jejich dodržování vám umožňuje vypěstovat skutečnou pokojovou krásu.


Péče o azalky doma

Azalka bude úspěšně růst a kvést, pokud budete dodržovat některá pravidla. Přesazování starších rostlin s vyvinutými kořeny do nového květináče se nedoporučuje odkládat.Místo toho se mladé rostliny každý rok přesouvají do větších květináčů a rostliny starší dvou až tří let - alespoň jednou za dva až tři roky.

Po přesazení zbývá jen najít pro azalku vhodné místo se stabilní teplotou a vlhkostí. Květináč byste neměli dávat na dlouhou dobu pod prudké slunce, protože to způsobí vysušení kořenů. Místo toho je nejlepší vybrat místo, které má dostatek světla bez přímého slunečního světla, a zajistit pravidelné zavlažování, aby byla půda vlhká. Je také vhodné vyvarovat se náhlých změn teplot, aby byla rostlina v procesu růstu stresovaná.

Vlhkost vzduchu a zálivka pro azalky

Přirozené stanoviště této trvalky je ve vlhkých tropech, takže určitě potřebuje vlhké prostředí. Zvláště důležité je sledovat úroveň vlhkosti vzduchu v místnosti během topné sezóny, kdy horké radiátory vedou k nadměrnému suchu vzduchu. Půdu byste však měli pečlivě navlhčit a udržovat jemnou linii, protože azalka je velmi vrtošivá - stejně tak jí škodí vysychání půdy a nedostatek vzduchu pro kořeny. Pro azalky je také nepřijatelná nadměrná vlhkost půdy.

Je dobré mít po ruce běžnou lahvičku s rozprašovačem a pravidelně se lehce sprchovat studenou vodou. Pro zajištění požadované úrovně vlhkosti pro rostlinu stačí jednou denně použít rozprašovací láhev. Musíme si však uvědomit, že během období květu takové postupy vedou ke skvrnám na okvětních lístcích. Proto je lepší v tuto chvíli postavit vedle hrnce nádoby s vodou, aby byla zajištěna požadovaná úroveň vlhkosti.

Měli byste se vyhnout běžné mylné představě, že led ochlazuje půdu v ​​květináči a pomáhá rostlině. Takové pochybné postupy poškozují kořeny, což následně vede ke smrti rostliny.

květ azalky

Požadavky na půdu pro pěstování azalek

Kořeny této trvalky jsou velmi povrchové, proto se pro její optimální růst a vývoj volí široké a nepříliš hluboké nádoby. Je také důležité vzít v úvahu, že půda pro azalky musí mít kyselé prostředí (pH 4-4,5). Nejlepší možností pro tento účel je směs jedné části nehašené rašeliny a dvou částí jehličnaté půdy. Můžete přidat malé množství promytého říčního písku - to pomůže vyhnout se příliš vysoké vlhkosti.

Krmení azalek: doporučení

Pro optimální růst a kvetení azalek se doporučuje používat minerální hnojiva, která obsahují velké množství draslíku nebo fosforu. Při výběru hnojiv, která obsahují chlór, je však třeba být obezřetní, protože rostlině škodí.

Při výběru hnojiv pro azalky se doporučuje věnovat pozornost možnostem jako „Uniflor-bud“ nebo „Kemira-Lux“ a v kombinaci s hnojivy z řady „Azalea“ zajistí potřebnou rovnováhu živin.

Doporučuje se krmit rostlinu na jaře a v létě, maximálně jednou týdně. V zimě lze proces krmení zkrátit na jednou za měsíc, vzhledem k tomu, že v této době rostlina vykazuje minimální aktivitu.

fotografie květu azalky

Přesazování azalek: pravidla a tipy

Transplantace se provádí ihned po zakoupení rostliny, nejlépe před začátkem období květu. Jednou z klíčových podmínek pro přesazování je použití květináče alespoň o pět centimetrů většího, než byl ten předchozí.Zkušení zahradníci doporučují dodržovat určité časové rámce pro přesazení:

  1. U mladých rostlin se doporučuje každoroční přesazování, nejlépe na jaře, ale s přihlédnutím k tomu, že by se nemělo vyskytovat během vegetace nebo zimy.
  2. Dospělá květina vyžaduje přesazování méně často - pouze jednou za dva až tři roky.

Při každé transplantaci je nutné keř pečlivě prohlédnout a odstranit zaschlé nebo vadnoucí výhonky, listy a kořeny - taková opatření vítají zkušení zahradníci.

mygarden-cs.decorexpro.com
Přidat komentář

;-) :| :X :zkroucený: :usměj se: :šokovat: :smutný: :válec: :razz: :oops: :Ó :mrgreen: :lol: :idea: :zelená: :zlo: :plakat: :chladný: :Šíp: :???: :?: :!:

Hnojiva

Květiny

Rozmarýn