Zahradnický lunární kalendář setí na červen 2024

Dodržování doporučení lunárního výsevního kalendáře na červen 2024 pomáhá dosáhnout vynikajících výsledků při pěstování rostlin. Při provádění zahradnických prací s přihlédnutím k fázi měsíce je možné získat silnější a životaschopnější plodiny. Díky tomu se výrazně zvyšují výnosové parametry, plodiny méně trpí chorobami a prakticky se nesetkají s útoky škůdců.


Význam lunárního kalendáře pro letní obyvatele

Fáze měsíce ovlivňují kořenový systém a nadzemní části rostlin. Provádění výsadbových prací v určitých dnech lunárního cyklu pomáhá zvýšit parametry klíčení, urychlit růstové procesy a zlepšit vývoj plodů.

Existují však dny, kdy je lepší zdržet se výsadby, zalévání nebo uvolňování. Porušení tohoto doporučení vyvolává poškození plodin, zpomaluje jejich vývoj nebo vyvolává hnilobné procesy v kořenovém systému.

Chcete-li získat dobrou úrodu v roce 2024, měli byste se zaměřit na lunární kalendář setí. Zvláště důležité je vzít v úvahu jeho doporučení při výsadbě trvalek a sazenic.

Nejlépe je takovou práci provádět během dorůstajícího Měsíce. Je vhodné je provádět před úplňkem. S příchodem nového měsíce bude muset být od takových akcí upuštěno.

Plodiny, které byly vysazeny před úplňkem, se vyznačují dobrým růstem.

rostlina v nádobě

Vliv měsíční fáze na výsadbu

Existuje několik fází Měsíce, které určují načasování přistání:

 1. Novoluní je pro práci na zahradě nejnepříznivějším okamžikem. V tuto chvíli je zakázáno provádět výsadbové práce nebo přesazovat rostliny. Špatné období trvá jen 3 dny.
 2. Rostoucí Měsíc – sám roste a směřuje energii vzhůru. Toto je ideální období pro práci s plodinami, které dozrávají nad zemí. Patří mezi ně zelenina a ovoce. Do této kategorie patří také květiny a zeleň. Rostliny lze sázet, roubovat a provádět další práce.
 3. Úplněk - v tuto chvíli je zakázáno sázet zeleninu, stromy, keře. Tento okamžik trvá pouze 1 den. Zároveň je povoleno odplevelovat záhony, aplikovat hnojiva, provádět ošetření proti škodlivému hmyzu.
 4. Ubývající Měsíc – toky energie směřují dolů. Proto se doporučuje pečovat o cibulovité plodiny a okopaniny.

zasadit rostlinu

Měsíční fáze v červnu

Existuje několik fází měsíce. V roce 2024 začínají v následujících časových obdobích:

 1. Novoluní – 3.6.
 2. První čtvrtletí – 10.06.
 3. Úplněk – 17.06.
 4. Třetí čtvrtletí – 25.06.

fáze Měsíce

Měsíc ve znamení zvěrokruhu v červnu

Při výsadbě se můžete zaměřit na to, ve kterém znamení zvěrokruhu se Měsíc v danou chvíli nachází:

 1. Býk - od 31. května do 2. června. 1.06 můžete zasadit hlávkový salát a ředkvičky. Je povoleno vykopávat rané brambory a cibuloviny. 2.06 Nedoporučuje se pracovat s rostlinami.
 2. Blíženci – 2.–4. června. V této době přichází nový měsíc. Proto se práce s rostlinami nedoporučuje.
 3. Rak – 4. – 6. června. 4.06 zahradnické práce jsou zakázány. 5-6.06 můžete pěstovat dýně, všechny druhy zelí, fazole, hrách a bylinky. Povoleno je také výsadba zeleného hnojení, aplikace minerálních hnojiv a péče o rostliny.
 4. Lev – 6.–9. června. Během tohoto období můžete sbírat semena, vyrábět seno a pečovat o plodiny.
 5. Panna – 9.–11. června. 9.06 můžete přesadit šlahouny jahod, odebírat řízky z rostlin a přemístit trvalky na nové místo. Je také přípustné provádět formativní prořezávání okrasných plodin. 10. června vstupuje Měsíc do své druhé čtvrti, takže přistávací operace jsou zakázány.
 6. Váhy – 11.–13. června. V této době můžete zasadit fazole, luštěniny a okurky. Vysazují také zelené hnojení, odebírají řízky z rostlin, provádějí formativní prořezávání a pečují o plodiny.
 7. Štír – 13.–15. června.V tomto období je povoleno přesadit okurky a cukety. Můžete také zasadit šťovík, fazole, zelí, zeleninu a zelené hnojení. Je povoleno zalévat rostliny, aplikovat minerální hnojiva a mulčovat půdu.
 8. Střelec – 15.–17. června. Ve dnech 16.-17. je úplněk, takže výsadbové práce se neprovádějí. 15. června můžete sázet cibuli, červené zelí, sbírat semínka.
 9. Kozoroh – 17.-20.6. V tomto období je úplněk, proto se výsadba rostlin nedoporučuje. 19. června můžete sázet rutabagu a ředkvičky, okopávat cibulovité rostliny, zalévat plodiny a aplikovat organická hnojiva.
 10. Vodnář – 20.-22.6. V této době se můžete o zahradu starat, ošetřovat ji proti chorobám a hmyzu, stříhat okrasné keře.
 11. Ryby – 22.-25.6. V této době se doporučuje založit kompost, zalévat rostliny a aplikovat organická hnojiva.
 12. Beran – 25.-27.6. 25.06 Měsíc vstupuje do čtvrté čtvrti. V tuto chvíli byste neměli provádět výsadbu. 26.-27. můžete vyhrabat rané brambory, postříkat rostliny a vyrobit seno.
 13. Býk – 27.-30.6. V této době by měly být vykopány rané brambory a cibuloviny po odkvětu. O zahradu byste se měli také starat – zalévat ji, aplikovat organická hnojiva, odstraňovat plevel.

Kalendář

Zahradnický lunární kalendář na červen 2024

V roce 2024 je řada příznivých i nepříznivých dnů pro zahradničení.

Příznivé dny v červnu

Chcete-li si vybrat úspěšné dny pro péči o plodiny, měli byste se seznámit s doporučeními lunárního kalendáře.

K setí a výsadbě květin a pokojových rostlin

Výsadbové práce lze provádět v následujících dnech v červnu:

 • semena jednoletých květin se vysazují 10-17;
 • semena dvouletých plodin a trvalek se vysazují 10-17;
 • pokojové květiny a skleníkové plodiny se vysazují 10-17;
 • cibulovité plodiny a hlízy se vysazují 1. a 24.–29.

zahradníci v zemi

Pro setí a výsadbu zeleninových plodin

Při výsadbě zeleniny byste měli zvolit následující červnová data pro různé plodiny:

 • rajčata, physalis – 10-17;
 • meloun, dýně, cuketa, okurky, meloun – 10-17;
 • pepř, lilek – 10-17;
 • všechny druhy zelí – 10-17;
 • greeny – 1 a 24-29;
 • cibule – 1 a 24-29;
 • brambory - 1 a 24-29.

Pro výsadbu keřů bobulovin

Plodiny bobulovin, jako jsou jahody, maliny, lesní jahody, angrešt, rybíz, by měly být vysazeny 10-17.06.

zasazení sazenice

Pro výsadbu a péči o stromy a keře

Výsadba a péče o ovocné stromy jako jabloň, třešeň, třešeň, švestka, hrušeň stojí 10. – 17. června.

Zakázané dny pro výsadbu a péči v červnu 2024

Současně jsou také špatné dny pro výsadbu:

 • 06 – novoluní;
 • 06 – úplněk.

Vlastnosti zemědělské práce v různých regionech

Lunární kalendář je všestranný. Nezáleží na umístění lokality. Začínající zahradníci by však měli rozhodně pečlivě zvážit výběr odrůd plodin, které budou pěstovat. To musí být provedeno s ohledem na klimatické vlastnosti regionu a nezbytná agrotechnická opatření.

Teplomilné plodiny by měly být zasazeny do půdy v době, která se shoduje s jejich potřebami. Nedoporučuje se provádět výsadbu dříve, navzdory radám lunárního kalendáře.

práce na místě

Lidové znaky zahradníka v červnu

Existuje mnoho lidových znamení:

 1. Častá blesková kouzla slibují bohatou úrodu.
 2. Pokud horský popel bohatě kvete na Eleně Lenoseice, která připadá na 3. června, můžete očekávat dobrou sklizeň lnu. Pokud bude tento den nevlídné počasí, bude podzim stejný.
 3. Pokud je na jedlech hodně šišek, můžete očekávat bohatou úrodu okurek.
 4. Teplé noci slibují hojnost ovoce.
 5. Pokud bude pršet teplým deštěm, můžete očekávat dobrou úrodu.

Dodržování doporučení lunárního výsevního kalendáře vám umožňuje pěstovat silné a životaschopné plodiny a získat dobrou úrodu. Rovněž stojí za to vzít v úvahu vlastnosti samotných rostlin.

mygarden-cs.decorexpro.com
Přidat komentář

;-) :| :X :zkroucený: :usměj se: :šokovat: :smutný: :válec: :razz: :oops: :Ó :mrgreen: :lol: :idea: :zelená: :zlo: :plakat: :chladný: :Šíp: :???: :?: :!:

Hnojiva

Květiny

Rozmarýn