Lunární secí kalendář pro zahrádkáře a zahradníky na září 2024

Konec léta je pro mnoho lidí spojen se sklizní. Existuje pocit, že letní sezóna skončila a je čas na odpočinek. Září je měsícem, kdy se provádějí předem plánované přesazování nebo předzimní výsadby některých plodin. Aby si zahradníci a zahradníci vybrali ty správné termíny pro práci, používají lunární kalendář na září 2024.


Měsíční fáze v září 2024

Každý měsíc měsíční těleso udělá určitý pohyb. Během této doby se stav Měsíce postupně mění. Skládá se ze 4 po sobě jdoucích fází:

 1. Novoluní, které připadá na 28. září. Toto je stav, který je charakterizován přítomností svítidla v přímce mezi Sluncem a Zemí. Během novoluní není svítidlo na obloze vidět.
 2. Úplněk, který nastává 14. září. Když nastane úplněk, svítidlo se plně rozsvítí.
 3. Růst hvězdy pokračuje od 1. do 13. září. Toto období je rozděleno na 2 čtvrtletí. První čtvrtina se vyznačuje výskytem úzkého pruhu nové hvězdy, ve druhé čtvrti získává svou plnou podobu.
 4. Pokles svítidla trvá od 15 do 27. Během této doby se kotouč změní z plného na úzký proužek.

Vliv měsíční fáze na výsadbu

Podle shromážděných výzkumných dat cykličnost Měsíce úzce souvisí s vývojem rostlin. Fáze odpovídají určitým obdobím:

 • intenzivní růst, stejně jako vývoj nadzemních částí rostlin, je pozorován během dorůstajícího Měsíce;
 • nárůst, další aktivní vývoj hlíz nebo kořenových částí se shoduje s ubýváním Měsíce;
 • Během úplňku nebo novoluní je pozorováno zpomalení růstu.

Při provádění plánovaných prací se zohledňuje cykličnost. Dny, kdy se objeví nový nebo úplněk, slouží k odpočinku rostlin; tato období se nazývají období klidu.

Znamení zvěrokruhu v září

V září připadá novoluní v období dominance znamení Panny. Úplněk připadá v době primátu znamení Ryb. Období růstu a poklesu nastávají ve zbývajících znameních zvěrokruhu.

kalendář zahradníka

Lunární kalendář setí a výsadby po dnech na září 2024

Zahrádkáři a zahradníci se řídí informacemi systematizovanými podle lunárního kalendáře výsadeb a setí. Pomocí něj můžete určit nejvhodnější termíny pro výsadbu a také dny, kdy se nedoporučuje znovu vysazovat dospělé plodiny nebo zasévat semena.

Příznivý

Vhodné termíny pro výsev semen ředkviček, čínského zelí a salátu ve sklenících se liší od termínů určených pro výsadbu trvalých květin nebo keřů.

Typ kultury Termíny
Zelenina 3, 4, 11, 13, 23, 22
Květiny a okrasné rostliny 1,2, 3, 4, 5, 6, 7, 30
Berry keře 1, 2, 3, 4, 8, 9, 13, 22, 23, 24, 30

Nepříznivá období

Za období klidu nebo odpočinku se považují data, na která připadají novoluní a úplněk, a také několik dní po nich: 14,27,28,29.

data přistání

Kdy přesadit rostliny v září

K přesazování keřů a víceletých rostlin využijte období, kdy Měsíc vstupuje do aktivní fáze růstu. Toto období připadá na první polovinu září. Půda zůstává teplá a přístupná ke kultivaci, než nastanou mrazy, rostliny mají čas se plně adaptovat a zakořenit.

Informace! V prvním zářijovém týdnu je zvykem rozdělovat a přesazovat víceleté rostliny na nové místo.

zahradnický tip

Co dělat tento měsíc

Září je vhodné pro určité druhy práce. Vzduch zůstává teplý, půdu lze přes den volně zrýt, ale v noci se začíná objevovat drobný mráz a ráno padá rosa.

Suché, jasné dny jsou vhodné pro dezinfekci prostor pro skladování plodin a zeleninových přípravků. Sklepy nebo sklepy jsou odvětrávány a ošetřovány speciálními prostředky. Sklizené léčivé rostliny se suší pod přístřešky a zelenina se připravuje k dalšímu skladování.

Zvláštní význam je kladen na přípravu kompostu, který se nechává v jámách k dalšímu zrání. K tomu se na připravenou vrstvu položí posekaná tráva. Když se objeví mráz, kompot je pokryt filmem a deskami.

kopat zemi

Začátek měsíce je vhodný pro první fázi podzimního hnojení. Přidávají se minerální sloučeniny s vysokým obsahem fosforu a draslíku, které nasytí půdu a učiní ji úrodnější pro jarní výsadbu.

Na zahradě

V zahradách se provádějí přípravné práce a provádí se také přesazování:

 • připravit jámy pro opětovnou výsadbu;
 • provádět prořezávání suchých větví;
 • odstranit přerostlé kníry jahod nebo remontantních jahod;
 • provádět transplantaci keřů bobulí;
 • hnojit keře bobulí minerálními hnojivy;
 • ošetřit keře proti škůdcům nebo chorobám.

Informace! Přesazovací práce zahrady, které doprovázejí množení víceletých jehličnatých dřevin, se provádějí v druhé polovině září.

příprava jam

Na zahradě

Zahradní práce zahrnují sklizeň. To platí pro pozdní odrůdy plodin, které byly vysazeny v druhé polovině léta. Pro další sklizeň se odstraní mrkev, řepa, cibule a rajčata. Sklizeň a třídění sadbových brambor pro jarní výsadbu se tradičně plánuje na září. Cibule se vykopávají před deštěm, aby se cibulky sušily za suchého jasného počasí.

Po sklizni se na místě provádějí práce:

 • orba půdy s ohledem na předzimní plodiny;
 • setí zeleného hnojení;
 • orba;
 • vykopávání země;
 • hnojení půdy kompostem pro jarní dozrávání;
 • provádění opatření ke kultivaci půdy za účelem zničení škůdců, kteří se na zimu dostávají hluboko do půdy.

orat půdu

Ve skleníku

Skleníkové výsadby vám umožní sklidit malou úrodu po nástupu podzimních mrazíků. Pod fólií je vysazena zelenina, zelí a některé druhy zeleniny.

Skleníkové podmínky jsou vhodné pro výsadbu celeru, salátu, petržele a bazalky. Vyberte si odrůdy s raným zráním, které stihnou vyrůst do druhé poloviny října.

Odkaz! Do konce září plánují přesadit mangold, papriky a keřovou petržel, aby vyrostly na parapetu.

Po sklizni plodin se skleníky ošetří připravenými sloučeninami na ochranu proti přemnožení škůdců a plísní. Do konce měsíce se skleníky zahřejí a opraví se případné nalezené praskliny.

pěstovat zemi

Vlastnosti zemědělské práce v různých oblastech

Práce závisí nejen na obdobích uvedených v lunárním kalendáři, ale také na vlastnostech klimatické zóny:

 1. V severních oblastech jsou sklizňové práce plánovány na první týden v září. Příprava stanoviště se provádí během první poloviny měsíce, aby se zabránilo dopadu nízkých teplot na plodiny.
 2. Krasnodarské území a přilehlá jižní území se vyznačují vysokými teplotami vzduchu během dne, které přetrvávají po celé září, takže práce na sklizni a přípravě lokality se odkládají na druhou polovinu měsíce.

Na podzim je zvykem provádět předzimní zálivku. Toto je poslední krok k navlhčení půdy. Přijatá vlhkost bude jediným zdrojem pro plodiny vysázené na zimu. Tento postup je plánován v závislosti na teplotních ukazatelích regionu. Pokud se území vyznačuje nízkými teplotami ve druhé polovině měsíce, pak se předzimní zalévání plánuje dříve.

práce na podzim

Informace! Pro území Krasnodar a přilehlá jižní území se předzimní zavlažování odkládá na říjen, protože teploty vzduchu zůstávají vysoké až do konce měsíce.

Rady pro zahrádkáře

Transplantace a ošetření místa se provádějí v souladu s vlivy měsíčních cyklů. To podporuje intenzivní růst vysazených rostlin a také zaručuje rychlou adaptaci pro přesazené keře nebo trvalky.

mygarden-cs.decorexpro.com
Přidat komentář

;-) :| :X :zkroucený: :usměj se: :šokovat: :smutný: :válec: :razz: :oops: :Ó :mrgreen: :lol: :idea: :zelená: :zlo: :plakat: :chladný: :Šíp: :???: :?: :!:

Hnojiva

Květiny

Rozmarýn