Lunární kalendář na únor 2024 pro zahradníka, příznivé dny pro výsadbu

Lunární kalendář pro zahradníka na únor 2024 umožní vybrat ten správný čas pro výsadbu konkrétní plodiny. Koneckonců, je vhodné zasít semena rostlin, abyste získali sazenice a kontrolovali umístění Měsíce. Výběr špatného dne sníží výnos a způsobí, že plodina nebude životaschopná.


Měsíční fáze v únoru 2024

Při plánování zemědělských aktivit je vhodné vzít v úvahu umístění Měsíce, protože vývoj absolutně všech rostlin závisí na této planetě. Pro jakékoli období existuje seznam povolených a zakázaných akcí.

Existují 4 měsíční fáze (v únorových dnech):

 1. Ubývající Měsíc (od 1 do 3, od 20 do 28).
 2. Novoluní (5).
 3. Rostoucí měsíc (od 7 do 17).
 4. Úplněk (19).

Jaké zahradnické práce můžete dělat?

Při práci na vaší zahradě nebo zeleninové zahradě je vhodné zkontrolovat lunární kalendář. Některé kategorie zemědělských prací vykonávaných ve dnech novoluní nebo úplňku následně nepřinesou očekávané výsledky.

hodně zeleniny

Na novoluní

Jeden den připadá na nový měsíc (5.). Na toto období se však vyplatí vyhradit si 3 dny. Den předtím, samotné novoluní a den poté. V tomto období není vhodné vysévat semena rostlin. Příliš hustě vyrostlé sazenice ale můžete proředit nebo odstranit plevel. Plodiny lze ošetřovat proti chorobám a hmyzu. Půdu, ve které sazenice rostou, je možné během novoluní kypřít a doplňovat.

V těchto dnech není vhodné rostliny vysévat ani sázet. Ze země ale můžete odstranit plevel nebo hustě rostoucí sazenice.

Za úplňku

Úplněk v únoru nastává 19. Toto období však trvá déle: celé tři dny. Úplněk přichází den před 19. a končí až 21. února. V tomto období můžete záhony odplevelovat, odstraňovat plevel nebo prořídňovat příliš husté sazenice.Rostliny mohou být ošetřeny proti chorobám nebo hmyzím škůdcům. Během samotného úplňku lze plodiny odstranit ze země, ale nelze nic zasadit. Je zakázáno vybírat a zaštipovat kořeny.

hodně zeleniny

Nejvýhodnější pozice Měsíce ve znameních zvěrokruhu pro výsadbu rostlin

Při setí byste měli vzít v úvahu, ve kterých konkrétních znameních se planeta nachází. Jeho poloha ovlivňuje následný vývoj kultur.

Poloha vzhledem k příznakům a účinku na rostliny:

 1. Na kořenech - v Panně, Býku, Kozorohu.
 2. Na listech - u Štíra, Raka, Ryb.
 3. Pro květiny - ve Vodnáři, Vahách, Blížencích.
 4. Na ovoce - u Lva, Berana, Střelce.

Semena se vysévají pouze v těch dnech, kdy je planeta v následujících znameních zvěrokruhu: Štír, Rak, Ryby, Panna, Býk, Kozoroh. V únoru nejúspěšnější termíny výsadby plodin odpovídají 7., 8., 11., 12., 16., 17.

různé zeleniny

Lunární kalendář výsadbových prací

Každá plodina má své vhodné dny pro výsadbu. Jsou totiž rostliny, které plodí výhradně nad zemí (rajčata, paprika). Mnoho plodin roste a dozrává pouze v půdě. Pro zahradníka je důležité, v který den se výsev koná: pro fázi růstu nebo klesání.

Příznivé dny

Období odpovídající fázi růstu se doporučuje pro setí plodin, které se budou vyvíjet a plodit nad zemí. V únoru takové dny připadají ze 7. (6.) na 17. (18.). Za pouhých 10 dní musíte mít čas zasít rajčata nebo lilky pro sazenice. Během tohoto období se šťávy pohybují zdola nahoru a zajišťují maximální výnos nadzemních plodin.

zahradnické práce

Nepříznivé dny

Je nežádoucí vysazovat rostliny, které budou plodit nad zemským povrchem v klesající fázi. V únoru takové dny připadají z 1 na 3, z 20 na 28.V tomto období dobře plodí pouze vysazené okopaniny. Například cibule, brambory, ředkvičky. V takových dnech se energie maximálně koncentruje u kořenů rostlin. Rajčata nebo papriky vysazené v klesající fázi budou křehké a zakrnělé.

Tabulka výsadby rostlin podle lunárního kalendáře na únor 2024

Před výsevem se porovnávají dny, kdy je výsev povolen nebo nedoporučen. V únoru se zpravidla připravují sazenice plodin, které přinesou ovoce až po 100 dnech. V posledním zimním měsíci není vhodné vysévat okurky a determinační rajčata. Sazenice se do května velmi prodlouží a bude obtížné je zasadit na nové místo.

zelenina v košíku

Tabulka doporučených únorových dnů pro výsadbu:

kulturní dny 1 3 7 8 11 12 16 17 25
rajčata + + + + + +
pepř + + + + + +
lilek + + + + + +
jahody + + + + + +
semena květin + + + + + +
ředkev + + +
zelené cibule + + +

Výsev semen rajčat

Neurčitá a pozdně dozrávající rajčata je vhodné vysévat v únoru. Vhodné termíny: 8., 11., 12., 16., 17. února. Pro dezinfekci se semena nejprve namočí do slabého roztoku manganistanu draselného (20 minut). Některá hybridní semena se prodávají okamžitě ošetřená růstovými stimulanty. Není třeba je dezinfikovat.

zahradní lunární kalendář únor 2019

Výsadba papriky pro sazenice

Pokud chtějí letní obyvatelé získat sklizeň pepře již v červnu, musí zasít semena pro sazenice v následujících datech v únoru: 8, 11, 12, 16, 17. Toto jsou nejúspěšnější dny posledního zimního měsíce. Pokud v těchto dnech nestihnete zasít semena, je vhodné výsevní činnosti odložit a počkat do března.

Výsev semen lilku

Tyto plodiny se vyznačují pozdní plodností. Semena pro sazenice je vhodné zasít 8., 11., 12., 16., 17. února. Tyto dny odpovídají dorůstajícímu Měsíci. Lilek vysetý v tomto období poskytne vynikající sklizeň.

zahradní lunární kalendář únor 2019

Výsadba semen remontantních jahod

Pokud pěstujete jahody ne s knírkem, ale se semeny, pak je vhodné provádět výsev v následujících termínech v únoru: 8, 11, 12, 16, 17. Plodina zasazená v těchto dnech dobře zakoření a bude produkují bohatou úrodu již 100 dní po zasetí.

Jaké květiny by měly být vysazeny jako sazenice v únoru?

Na konci zimy je čas začít připravovat sazenice pro takové jednoleté kvetoucí rostliny: petúnie, lobelie, begonie, verbena, cineraria. V únoru se vysévají semena dvouletých a víceletých květin: viola, lupina, sedmikrásky, macešky, chryzantéma, prvosenka. Během ubývajícího měsíce se vysazují rostliny, které se rozmnožují cibulkami a hlízami (od 1. do 3., od 20. do 28.). U pěstitelských se květiny vysazují a množí semeny (od 7. do 17.).

zahradní lunární kalendář únor 2019

Informace o termínech setí u jednotlivých plodin

Co zasít v únoru:

 • 7 - můžete namočit semena rajčat, paprik, lilků, květin;
 • 8, 11, 12 - zasít semena do země pro sazenice;
 • 16 - můžete připravit semena zeleniny k setí pro sazenice;
 • 17 - do půdy se vysévají rajčata, papriky, lilky, jahody, květiny;
 • 24, 25 - cibule, ředkvičky a zelenina se vysévají ve vytápěném skleníku.

Zahradníkova znamení na únor

V posledním zimním měsíci je vhodné sledovat počasí. Pokud je například 10. února venku silný vítr, pak bude léto deštivé. Sychravé počasí v tomto měsíci většinou předznamenává suché léto, deštivé počasí – letní deště. Pokud je na začátku února slunečné počasí, bude jaro brzy.

mygarden-cs.decorexpro.com
Přidat komentář

;-) :| :X :zkroucený: :usměj se: :šokovat: :smutný: :válec: :razz: :oops: :Ó :mrgreen: :lol: :idea: :zelená: :zlo: :plakat: :chladný: :Šíp: :???: :?: :!:

Hnojiva

Květiny

Rozmarýn