Co byste měli dát do jamky při výsadbě jahod - jaké je nejlepší hnojivo a hnojivo?

Správná výsadba jahod v otevřeném terénu není považována za tak jednoduchý úkol. Existuje velké množství nuancí, které jsou spojeny s načasováním, přípravnými pracemi a procesem přistání. Pokud mluvíme o péči o výsadby, začínající zahradníci by si měli předem prostudovat všechny funkce. Zejména často vyvstává otázka, co by se mělo dát do díry při výsadbě jahod.


Požadavky na půdu pro pěstování jahod

Zahradní jahody jsou nenáročná rostlina, která dobře roste v každé půdě. Velikost plodu a jeho chuť však přímo závisí na kvalitě substrátu. V nevhodných podmínkách je velká pravděpodobnost získání malých nebo kyselých bobulí. Jahody rostou dobře a plodí v hlinité a písčitohlinité půdě. Tento substrát dokonale propouští vzduch a nezadržuje přebytečnou vlhkost. Kromě toho obsahuje mnoho užitečných látek a makroprvků.

Pro pěstování této plodiny by se však neměly používat následující typy půdy:

 1. Jíl – zadržuje hodně vlhkosti a nepropouští dostatek kyslíku. Tato půda navíc dobře nechrání před výkyvy teplot.
 2. Písečná - rychle schne a na slunci se velmi zahřívá. Obsahuje však málo živin.
 3. Rašelina - obsahuje užitečné látky, které inhibují vývoj a tvorbu plodů.

Při pěstování jahod ve vláhově náročné a prodyšné půdě s neutrálními parametry kyselosti je možné získat velké a sladké plody.

Potřeba přidat komponenty do půdy při výsadbě

Některé odrůdy zahradních jahod se vyvíjejí normálně v jakémkoli substrátu. Zároveň jahody potřebují živnou půdu. Pro získání vysoce kvalitních bobulí by měla být půda před výsadbou hnojena.

Vyplatí se připravit postele předem.Nejprve je musíte vykopat zahradní lopatkou. To by mělo být provedeno 3 týdny před výsadbou. Pro plný vývoj potřebují jahody organická a minerální hnojiva. První kategorie zahrnuje rašelinu, humus a kompost. Pokud jde o minerální doplňky, vyplatí se používat složité formulace. Obsahují maximum užitečných mikroelementů.

Stojí za zvážení, že tato rostlina netoleruje nadměrnou vlhkost půdy. Proto se pro jeho výsadbu vyplatí použít vysoké postele a zajistit správnou drenáž.

Pokud při vytváření kopce na záhonech zkombinujete půdu s hnojem nebo humusem a do kompozice přidáte dřevěný popel, rostliny dostanou dobrou organickou a minerální výživu. Aby se zabránilo stagnaci vody zespodu, je nutné zajistit vrstvu písku.

Co dát do jámy při výsadbě jahod

Složení transplantačního otvoru

Před výsadbou se vyplatí přidat do jamky komplexní přípravek. Pokud je tento postup plánován na jaře, doporučuje se připravit postel na podzim. Na 1 metr čtvereční postele byste měli použít 30 gramů síranu draselného, ​​5-7 kilogramů humusu a 1 sklenici popela.

Před výsadbou by měla být do vybrání přidána kompozice na bázi síranu draselného a superfosfátu. Na 1 metr čtvereční se vyplatí použít 25 gramů těchto složek. Při výsadbě plodin na vysokých lůžkách se doporučuje použít kompozici na bázi zahradní půdy a rašeliny. Měla by se do ní přidat dolomitová mouka a dřevěný popel.

Metody dezinfekce půdy

Chcete-li získat zdravý keř, který produkuje bohatou sklizeň, stojí za to jej chránit před patologiemi a parazity. Dezinfekce půdy je považována za jednoduchý, ale účinný postup. Mělo by být provedeno před vyloděním. Chcete-li dezinfikovat, proveďte následující:

 1. Uměle zahřejte substrát na vysoké teplotní parametry.To pomáhá vyrovnat se s larvami parazitů a bakteriálními mikroorganismy. Abyste dosáhli takových výsledků, měli byste postel nalít vroucí vodou. Půdu můžete také zakrýt filmem na několik dní.
 2. Použijte nálevy z jehličí, tabáku nebo pelyňku. To platí pro ty, kteří se zabývají ekologickým zemědělstvím. Takové kompozice se vyznačují baktericidními vlastnostmi.
 3. Použijte mikroorganismy. EM přípravky, které zahrnují prospěšné kmeny bakteriálních mikroorganismů, vám umožní vyrovnat se s patogeny nebo je odstranit ze zahrady.
 4. Ošetřete chemikáliemi. To je považováno za účinnou a rychle působící obranu. Kromě škodlivých bakterií však takové produkty ničí cennou mikroflóru. V půdě a v rostlinných pletivech se navíc hromadí nebezpečné látky.

Co dát do díry při výsadbě jahod foto

Případy, kdy je nutná deoxidace půdy

Jahody vyžadují neutrální nebo mírně zásaditý substrát. Vysoká kyselost vyvolává potlačení vitální aktivity prospěšných mikroorganismů a zabraňuje plné absorpci mikroelementů.

Pěstování keřů v takové půdě nereaguje dobře na hnojení. Zároveň se bobule ukáží jako malé a neslazené. K deoxidaci půdy používají letní obyvatelé následující prostředky:

 1. Limetka - přidána na podzim. Poté je třeba oblast vykopat.
 2. Dřevěný popel – pomáhá deoxidovat a živit půdu.
 3. Dolomitová mouka - lze ji použít na jaře, bezprostředně před výsadbou keřů. Dolomit také pomáhá kypřít těžkou jílovitou půdu. S jeho pomocí se můžete úspěšně vypořádat s drátěnými červy.
 4. Sádra – má dlouhodobý účinek. Po jediné aplikaci se látka projeví při každém porušení kyselosti.
 5. Křída – doporučuje se aplikovat před začátkem zimy. Kompozice se přidá rozdrcená.

Typy hnojiv používaných při výsadbě

Druh a množství hnojení závisí na kvalitě substrátu. Pro oblast, kde plánujete udělat díry, byste měli použít 2 šálky dřevěného popela a 1 kbelík shnilého hnoje. Jako hnojivo se doporučuje používat následující látky:

 1. Síran amonný - k přípravě roztoku je třeba vzít 1 polévkovou lžíci roztoku na 10 litrů vody.
 2. Superfosfát - je třeba přidat předem, aby se látka mohla dobře rozpustit.
 3. Humát draselný - musí být přidán před mulčováním. Tento postup se provádí pomocí slámy, humusu nebo rašeliny.
 4. Ammophoska – snadno se mísí s vodou a neobsahuje dusičnany. Tento lék je komplexní.
 5. Dusičnan amonný - roztok se používá k navlhčení celého záhonu, na kterém se plánuje výsadba jahod.

Co dát do jámy při výsadbě jahod

Organická hnojiva přidávat do jamky při výsadbě

Taková hnojiva jsou považována za velmi užitečná pro samotnou plodinu a pro půdu. Při výsadbě jahod byste tedy měli používat následující organické látky:

 1. Hnůj - při aplikaci látky na kořen je důležité zajistit, aby byl dobře prohnilý. Čerstvá hmota by měla být rozptýlena mezi řádky a lehce posypána zeminou.
 2. Rašelina - měla by být přidána do písčité nebo jílovité půdy. V čisté formě je kompozice vhodná pro mulčování substrátu.
 3. Humus – zajišťuje rychlý vývoj plodiny. Zhnilá organická hmota z kompostu je cenným zdrojem výživy a chrání před vnějšími faktory. Tato látka kypří půdu a zvyšuje propustnost vody a vzduchu.
 4. Sapropel je spodní sediment jezer. Obsahuje mnoho cenných látek a má antibakteriální vlastnosti.
 5. Kostní moučka je považována za zdroj mikroelementů, které pomáhají obohacovat půdu.

Tradiční způsoby krmení

Pro hnojení rostliny je přípustné použít řadu lidových prostředků. Jsou přístupné a bezpečné.

Použití cibulových slupek jako hnojiva

Cibule má baktericidní vlastnosti a obsahuje mnoho vitamínů. Chcete-li vytvořit užitečné řešení, měli byste vzít hrst slupek a smíchat s vroucí vodou a poté nechat jeden den. Roztok by měl být zředěn vodou a použit k zalévání.

Co dát do díry při výsadbě jahod foto

Použití vaječných skořápek jako hnojiva

Tento produkt obsahuje více než 20 cenných složek. Skořápky by měly být rozdrceny, naplněny vodou a ponechány po dobu 10-14 dnů. Při použití se doporučuje smíchat koncentrát s vodou v poměru 1:10.

Použití ptačího trusu jako hnojiva

Tento přípravek je účinným hnojivem pro jahody. V tomto případě by měl být trus naplněn vodou a ponechán po dobu 2-5 dnů. Kompozice by měla být systematicky míchána. Před použitím se smíchá s vodou v poměru 1:15.

Použití nutričních kvasnic jako hnojiva

Tento produkt obsahuje mnoho cenných látek. K hnojení jahod byste měli použít těsto na bázi cukru a droždí. Hotová kompozice se smíchá s vodou a použije se k zavlažování.

Doporučení pro složení jamky při jarní výsadbě jahod

Při jarní výsadbě plodin se doporučuje přidat do otvoru popel a kompost. Přípustné je i použití kombinovaného minerálního hnojiva. Keře je užitečné ošetřit růstovým aktivátorem.

Co dát do jámy při výsadbě jahod

Doporučení pro složení jamky při výsadbě jahod na podzim

Pokud se plodina sází na podzim, vyplatí se přihnojit, což pomůže plodině přezimovat.Nejlepší možností by bylo použít kuřecí hnůj.

Časté chyby při pěstování jahod

Začátečníci při výsadbě dělají řadu chyb:

 • nesoulad odrůdy rostlin s klimatem regionu;
 • dlouhodobé pěstování plodin na jednom místě;
 • prohloubení růstového bodu;
 • nesprávné stříhání kníru;
 • stínění výsadeb;
 • použití chudé půdy s vysokou hustotou;
 • nedostatek zalévání ve fázi zrání.

Pěstování jahod má řadu charakteristických znaků. Abyste získali bohatou úrodu, měli byste do jamky přidat živiny.

mygarden-cs.decorexpro.com
Přidat komentář

;-) :| :X :zkroucený: :usměj se: :šokovat: :smutný: :válec: :razz: :oops: :Ó :mrgreen: :lol: :idea: :zelená: :zlo: :plakat: :chladný: :Šíp: :???: :?: :!:

Hnojiva

Květiny

Rozmarýn