Popis modřiny a prospěšných vlastností medonosné rostliny, zemědělské techniky pěstování

Modřina obecná je plevel, který se často používá k výrobě léků. Borůvka je také dobrá medonosná rostlina, která dokáže přilákat mnoho včel. Je důležité vzít v úvahu, že tato bylina je považována za jedovatou a může lidem způsobit vážné škody. Abyste tomu zabránili, je důležité při pěstování rostliny vzít v úvahu řadu nuancí.


Popis a charakteristika rostliny

Modřina obecná je luční dvouletá rostlina, která dosahuje výšky 1,5 metru. V chudé půdě jeho velikost nepřesahuje 50 centimetrů. Kultura je pokryta chmýřím a ostnatými štětinami. Má vzpřímený, tuhý stonek, který je odolný vůči větru.

Tato rostlina se vyznačuje kůlovým kořenem, který zasahuje poměrně hluboko do země. Keře jsou pokryty jednoduchými úzce kopinatými listy a modrými nebo růžovými květy, které tvoří latovitá květenství. Kvetení plodiny trvá od června do září. Konkrétní termíny však závisí na počasí.

Všechny části plodiny obsahují toxické látky. Navzdory tomu má kultura výrazné prospěšné vlastnosti. Je považována za účinnou medonosnou rostlinu. Kromě toho se plodina často používá jako zelené hnojení pro zlepšení kvality půdy.

Aplikace ve včelařství

Borůvka je považována za užitečnou medovou rostlinu. Jeho květy jsou pestře zbarvené, což pomáhá včelám snadno najít tuto plodinu. Modřina přitom produkuje nektar v kteroukoli denní dobu a za různého počasí. Vrchol sběru medu je pozorován v poledne. Z hlediska užitkovosti medu je tráva na druhém místě za lípou.

Modřina Medová rostlina

Med získaný z této kultury má hustou konzistenci a světle béžovou barvu. Produkt si dlouho zachovává svou tekutou konzistenci. Navíc má příjemnou chuť a výraznou vůni. Postupem času hmota zhoustne.

Květy rostliny aktivně vylučují nektar v počáteční fázi kvetení, kdy mají světle růžový odstín. Každý pupen obsahuje 10-15 miligramů nektaru. Mezi další výhody rostliny patří:

 • tráva roste v jakékoli půdě;
 • rostlina nepotřebuje péči;
 • kultura je považována za nenáročnou na počasí;
 • plodinu není třeba zalévat, hnojit ani odplevelovat;
 • tráva má vysokou produkci medu;
 • med získaný z modřiny má výrazné léčivé vlastnosti;
 • tráva může růst na stejném místě po dlouhou dobu;
 • Medonosná rostlina přitahuje včely i několik kilometrů od úlu.

Modřiny květiny

Načasování a zasetí modřiny

Chcete-li si sami vypěstovat obyčejnou modřinu, musíte dodržovat některá pravidla zemědělské techniky. Při výběru času pro výsadbu rostliny je důležité vzít v úvahu klima regionu. Při výsadbě semen na podzim se to doporučuje provést před mrazem. V opačném případě existuje riziko výskytu křehkých výhonků, které v zimě jednoduše zemřou. Také obyčejná modřina může být vysazena koncem jara nebo začátkem července.

Expert:
Rostlina se doporučuje pěstovat na otevřených slunných místech. Zároveň je považován za nenáročný na složení půdy. Pro dosažení aktivnějšího kvetení by plodina měla být pěstována ve volné a úrodné půdě, která má neutrální nebo mírně zásadité parametry.

Modřinu se doporučuje zasadit do připravené půdy ručně nebo pomocí speciálního secího stroje. Rostlina by neměla být umístěna velmi hustě. Na 1 hektar budete potřebovat přibližně 5 kilogramů semínek. Je třeba je zakopat 1-3 centimetry do země. Semena klíčí při teplotě +10 stupňů. Současně je optimální teplota pro vývoj kultury +20-28 stupňů.

Modrina Med rostlina fotografie

Modřina nevyžaduje zvláštní péči. Použití organických hnojiv však pomůže zlepšit vývoj keřů. Díky tomu bude možné získat větší množství květů a zvýšit medonosnost trávy.

Rostlina je odolná vůči suchu, a proto nevyžaduje zálivku.Modřina je považována za konkurenta pro jiné plodiny, proto přispívá k jejich vytlačování. Následně se tráva sama šíří a kvete v souvislých hmotách.

Kolik dní trvá, než kvete a jaká je jeho produktivita?

Ve středním pásmu borůvka kvete od začátku června do poloviny července. 1 květ může vyprodukovat 2,5 miligramu nektaru. Z 1 hektaru lze přitom získat až 500 kilogramů medu. Zkušení včelaři tvrdí, že na 1 hektar se vejde 4-5 včelstev.

Modřina Honey rostlina sbírající pyl

Včely poletují kolem květů této rostliny po celý den – až do západu slunce. Na jihu je denní sklizeň na včelstvo 8 kilogramů, ve středním pásmu tento údaj dosahuje 4 kilogramy.

Borůvka je produktivní medonosná rostlina, která vám umožní získat hodně kvalitního a zdravého nektaru. Zároveň je plodina nenáročná na podmínky pěstování.

mygarden-cs.decorexpro.com
Komentáře: 1
 1. Sergej Alexandrovič.

  Dobrý den, drazí. Děkuji za článek. Mám včely, letos na podzim zaseji modřinu.

Přidat komentář

;-) :| :X :zkroucený: :usměj se: :šokovat: :smutný: :válec: :razz: :oops: :Ó :mrgreen: :lol: :idea: :zelená: :zlo: :plakat: :chladný: :Šíp: :???: :?: :!:

Hnojiva

Květiny

Rozmarýn