Péče o odkvetlé floxy - vznik a co s nimi dál

Trvalé phloxy se často používají k dekoraci letních chat a květinových záhonů. Tyto květiny se liší tvary a odstíny. Začínají kvést s nástupem teplého jarního počasí. Tento proces končí v polovině srpna. Mnoho letních obyvatel má otázku: phloxy vybledly - co s nimi dělat dál?E? Aby trvalka zůstala dekorativní i v příštím roce, je důležité jí poskytnout správnou péči.


Ochrana phloxů před škůdci a chorobami po odkvětu

Stejně jako ostatní kvetoucí plodiny je i Phlox náchylný k chorobám a škůdcům. Preventivní postřik usnadňuje řešení takových problémů. Mezi běžné rostlinné patologie patří:

 • padlí - charakterizované tvorbou šedo-bílého povlaku na listech;
 • skvrnitost listů - když listy vyschnou a zežloutnou;
 • Septoria plíseň - tato houba způsobuje hnědé skvrny na spodních listech;
 • phomosis - s vývojem patologie během kvetení, stonek ztmavne.

Při prvních příznacích patologií a pro preventivní účely musí být phloxy ošetřeny jakýmikoli fungicidními přípravky. K tomu je přípustné použít směs Bordeaux nebo Fitosporin.

Floxy jsou také náchylné k napadení škůdci, kteří způsobují jejich smrt. Mezi možné parazity patří:

 • háďátka - způsobují zničení kvetoucích plodin;
 • slimáci - poškozují mladé listy a výhonky;
 • uslintaná žába - způsobuje zničení listů během sucha.

Aby se zabránilo výskytu škůdců a vyrovnali se s existujícími parazity, měl by být phlox ošetřen insekticidy. Patří mezi ně „Confidor“, „Aktara“ a další.

Preventivní postřik po odkvětu je vhodné provádět do konce září. Je důležité, aby teplota vzduchu byla alespoň +18 stupňů. V opačném případě jednotlivé látky prostě nebudou mít účinek.

 floxy vybledly, co s nimi dělat další foto

Živiny pro Phlox po odkvětu

Phlox se doporučuje přihnojovat od konce srpna do první poloviny září. Doba by měla být zvolena tak, aby po ošetření proti parazitům a nemocem uplynuly 2 týdny.

Květiny by se rozhodně měly krmit po odkvětu a před začátkem zimy.Značné množství hnojení však není nutné. Živiny proto stačí doplnit jednou.

K nasycení Phloxu živinami stojí za to použít následující kompozice:

 1. Vezměte 1 polévkovou lžíci dřevěného popela nebo 200 gramů kostní moučky a přidejte 2 polévkové lžíce superfosfátu. Toto množství vystačí na 1 metr čtvereční. Kompozice by měla být rozptýlena po vlhké půdě a lehce zapuštěna do půdy.
 2. Smíchejte 2 polévkové lžíce superfosfátu a síranu draselného s kbelíkem vody. Výsledná kompozice musí být distribuována kolem keře.
 3. Vezměte 30 gramů fosforo-draselného hnojiva a půl kbelíku rašelinových štěpků nebo kompostu. Výsledná kompozice musí být distribuována kolem plodiny.

floxy odkvetly

Můžete použít i hotové kombinované hmoty. Mohou být vyráběny v různých formách:

 1. Tekutá hnojiva – aplikovat po zálivce. To usnadňuje vstřebávání živin. Nejlepší je aplikovat směs večer.
 2. Suchá hnojiva by měla být používána za oblačného počasí. V tomto případě se živiny dostanou ke kořenům spolu s deštěm.

Tvorba floxových keřů po odkvětu

Phlox, stejně jako ostatní víceleté plodiny, je třeba prořezávat. To pomůže zabránit parazitům nebo infekcím. Spolu s vegetací je možné se zbavit nebezpečných larev a patogenů. V oblastech s teplým podnebím a malým množstvím sněhu je třeba výhonky seříznout u kořene.

V chladných oblastech by stonky měly mít velikost 5-7 centimetrů. Pařezy zároveň drží sníh, který poskytuje další úkryt. Řez by měl být proveden na konci podzimu - před nástupem mrazů. Načasování se liší v závislosti na pěstitelské oblasti. Obvykle toto období připadá na 10. až 30. října.

Péče o phlox po odkvětu: zalévání

Po odkvětu je třeba rostliny dále zalévat. Je důležité zabránit vysychání půdní koule. Půda by měla být navlhčena v intervalech 10 dnů. Na 1 metr čtvereční výsadby se vyplatí použít 2 kbelíky vody.

Floxy vybledly, co s nimi mám dělat dál?

Mulčování a zakrytí phloxů na zimu po odkvětu

Phlox by měl být po prořezávání mulčován. To pomůže zabránit hnilobě kořenového systému. Jako mulč se vyplatí použít odpad z prořezávání. Je také přípustné používat kompost, humus a rašelinu. Látka by měla být distribuována pod kořenový systém ve vrstvě 10-12 centimetrů. V oblastech s obzvláště tuhými zimami by se jako izolace keřů měly používat nasekané klestí nebo borové větve.

Potřeba zakrýt květiny je způsobena skutečností, že část jejich kořenů se nachází blízko samotného povrchu země. V drsných podmínkách mohou jednoduše zmrznout.

Po odkvětu je třeba floxům poskytnout kompletní a kvalitní péči. Díky tomu vás rostlina v příštím roce potěší bujným a bohatým kvetením.

mygarden-cs.decorexpro.com
Přidat komentář

;-) :| :X :zkroucený: :usměj se: :šokovat: :smutný: :válec: :razz: :oops: :Ó :mrgreen: :lol: :idea: :zelená: :zlo: :plakat: :chladný: :Šíp: :???: :?: :!:

Hnojiva

Květiny

Rozmarýn