Co je nejlepší zasadit vedle hortenzií - dobré a špatné sousedy

Hortenzie je nádherná zahradní rostlina, která zaslouženě nese jméno královny zahrady. Velké množství odrůd umožňuje zahradníkům vybrat si nejvhodnější možnosti. Současně se zahradníci často zajímají o to, co přesně by mělo být vysazeno vedle hortenzií, které sousedy jsou dobré a špatné. Doplňky byste měli vybírat s maximální opatrností.


Podmínky pro pěstování hortenzie

Ideálními sousedy pro hortenzie jsou plodiny, které preferují stejné životní podmínky. Pro normální růst potřebuje tato květina následující podmínky:

  1. Osvětlení – kvetoucí keř je považován za velmi světlomilný. Nedostatek světla negativně ovlivňuje dobu kvetení. Navíc s dostatečným množstvím světla je možné dosáhnout bujnějšího a jasnějšího kvetení. Na květ má zároveň špatný vliv i přemíra slunce. Ideální možností by byla kombinace světla a částečného stínu. Rostlina například vyžaduje světlo od rána do poledne, odpoledne pak polostín.
  2. Zálivka – okrasný keř je považován za vlhkomilný. Nesnese však přebytečnou vodu. Rostlinu je zakázáno vysazovat v nížinách, kde se hromadí vlhkost. Nedostatek vody negativně ovlivňuje i rozvoj kultury. V blízkosti velkých keřů nebo stromů byste neměli zasadit květinu. Budou absorbovat většinu vlhkosti z půdy. To bude mít špatný vliv na rozvoj dekorativní kultury.
  3. Zemina – květina vyžaduje úrodný, kyprý substrát, který má mírně kyselou reakci. Poslední podmínka je považována za závaznou. V tomto případě může květina zemřít, pokud je půda vysoce kyselá nebo zásaditá. Je důležité, aby kyselá reakce byla slabá.

Při výběru sousedů byste měli dát přednost rostlinám, které potřebují dostatek vláhy a světla. Kromě toho by se měly dobře vyvíjet v mírně kyselé půdě.

Sousedé pro hortenzii paniculata: růže, jehličnany, spirea

Navzdory zvláštním podmínkám růstu existuje mnoho možností pro příznivé sousedství pro tuto plodinu. Květinu lze kombinovat s trvalkami, malými keři a stromy.Je důležité, aby rostliny nesoupeřily o vlhkost a světlo. Díky tomu budou moci vycházet vedle sebe.

Při výběru sousedů byste se tedy měli zaměřit na následující kritéria:

  1. Vizuální kompatibilita. Zpočátku byste měli dát přednost rostlinám, které vypadají harmonicky s rozmarnou hortenzií. Zároveň by plodiny neměly absorbovat mnoho vlhkosti ze své půdy. Vynikajícím řešením by byla kombinace trvalé květiny nebo nízko rostoucího keře s malým kořenovým systémem.
  2. Kombinace slunce a stínu. Kultura je považována za náročnou na osvětlení. Sousedé by zároveň neměli keř příliš stínit. Stále je však vyžadován částečný stín. Například ke květině je přípustné vysadit drobné okrasné dřeviny.
  3. Požadavky na složení půdy. Plodina vyžaduje mírně kyselou půdu. Je důležité, aby sousedé milovali stejnou zemi. Jinak si každá plodina bude muset vytvořit své vlastní mikroklima.

Růže

Květina vypadá skvěle v kombinaci s růžemi. Je důležité vzít v úvahu specifické požadavky. Keře mohou soutěžit o prospěšné prvky a vlhkost. Proto stojí za to dodržovat interval mezi nimi. Harmonogram zavlažování a hnojení se bude lišit. Měl by být instalován s ohledem na rozmanitost vysazených rostlin.

Co je nejlepší zasadit vedle hortenzií - dobré a špatné sousedy

Jehličnany

Jehličnany jsou považovány za vynikající kulisu pro svěží květy hortenzie. Jsou nenáročné na péči a normálně se vyvíjejí v okyselené půdě. V případě potřeby mohou jehličnaté rostliny zastínit hortenzii. Mezi vhodné doplňky patří smrky, zakrslé borovice, vysoké jalovce a túje. Měly by být vysazeny ve vzdálenosti 1,5-1,7 metru od hortenzie. Nejlepší je to udělat z jižní strany. Jehličnany tak zastíní květinu před spalujícím sluncem.

Chcete-li získat víceúrovňový design, měli byste použít jalovec. Nízko rostoucí jehličnan vypadá dobře s kvetoucími keři. Tmavě zelené větve této rostliny dokonale odrážejí jemné květy. Pokud jalovec dosáhne významné velikosti, měl by být prořezán. Obě rostliny potřebují polostín a mírně okyselený substrát. V blízkosti proto dobře rostou.

Spirea

Kombinace s spirea je považována za oblíbenou mezi zahradními designéry. Spirea začíná kvést na jaře a končí v první polovině července. Zhruba ve stejnou dobu také kvete hortenzie. Tento proces končí až na podzim. To pomáhá dosáhnout efektu nepřetržitého kvetení, které zahradníci milují.

Plodiny potřebují podobné podmínky, takže neexistují žádné zvláštní požadavky na výsadbu. Je důležité vzít v úvahu výšku keřů. Spiraea je nižší, takže ji nelze příliš zastínit.

Spirea

Sousedé pro stromové hortenzie: ovocné stromy, jalovec, šeřík

Hortenzie stromová se vyznačuje značnou výškou. Připomíná strom, který dorůstá až 2 metrů. Působivá velikost je charakteristická i pro bujná květenství keře.

Skromné ​​rostliny vypadají dobře v blízkosti takové plodiny. Mohou to být hostas, astilby, phloxy. V blízkosti je také přípustné zasadit akonit, podbradník a rozchodník. Ovocné stromy a velké keře budou skvělým doplňkem.

Ovocné stromy

Ovocné stromy můžete bezpečně umístit poblíž stromovité odrůdy květiny. Jabloň vysazená na jižní straně poskytne ochranu před průvanem a jasným slunečním zářením. Minimální vzdálenost mezi keřem a stromem je 1,5 metru.

Ovocné stromy

Jalovec

Jalovec by byl dobrý doplněk. Lze jej použít k vytvoření víceúrovňového designu.Tmavě zelená koruna této plodiny skvěle doplňuje jemné květy hortenzie.

S těmito rostlinami je přípustné vytvářet kontrastní soubory. K tomu se vyplatí zasadit jalovec, který má zlaté, modré nebo stříbrné jehly. Pokud keř příliš roste, doporučuje se provést formativní prořezávání. Plodiny se dobře vyvíjejí, když jsou pěstovány společně, protože mají podobné nároky na pěstování. Měly by být vysazeny v polostínu v okyselené půdě.

Šeřík

Lilac je považován za dobrý doplněk k hortenzii. Tyto keře se vyznačují podobnou velikostí a podobným kvetením. Koncem jara kvete šeřík, v létě hortenzie. To umožňuje získat záhon nepřetržitého kvetení. V případě potřeby můžete zasadit rostliny s podobnými barvami nebo kontrastními plodinami. S jejich pomocí je možné vytvořit efekt tkaných větví.

Šeřík

Sousedé pro hortenzii velkolistou

Tato hortenzie je vysoký strom, který dosahuje 4 metrů. Proto je přípustné jej kombinovat s jinými keři - jasmínem, hlohem, trávníkem, makrelou. Kultura také vypadá dobře s ptačí třešní, zimostrázem a skalníkem. Nízké stromy by byly dobrým doplňkem tohoto typu rostliny. Lze je použít k vytváření živých plotů a navrhování cest.

Důležité je umístit rostliny tak, aby měly dostatek volného prostoru a nekonkurovaly si o osvětlení, zalévání a hnojení.

Rostliny pro výsadbu pod hortenzie: kosatce, astilba, obiloviny, hosta

Aby se plocha pod rostlinou nezdála holá, vyplatí se volné plochy vyplnit trvalkami nebo okrasnými trávami odolnými vůči stínu.

Kosatce

Chcete-li získat neobvyklé květinové uspořádání, měli byste hortenzii obklopit kosatci. Vysadit je však lze až příští rok po vysazení hortenzie. To pomůže zabránit přemokření.

Kosatce

Astilbe

Astilbe je považován za vynikající doplněk k hortenzii. Tato rostlina je kratší než hortenzie. Vyvíjí se v podobných podmínkách a snadno snáší zastínění. Obě rostliny kvetou po dlouhou dobu. Květenství různých tvarů spolu dokonale ladí. V tomto případě je přípustné zvolit květiny podobných odstínů nebo kontrastních.

Je přípustné kombinovat astilbu s hortenzií v rámci záhonu nebo z nich vytvořit živý plot. Květina vypadá atraktivně i po ukončení kvetení. Jeho krajkové listy dokonale doplňují zaoblené listy hortenzie.

Cereálie

Chcete-li získat neobvyklé složení, stojí za to vysadit okrasné trávy. Nezakryjí květinu, protože kvetou slabě. Obiloviny zároveň budou moci doplňovat květy hortenzie dekorativními podlouhlými listy. Nevyžadují zvláštní podmínky. Obiloviny se přitom dobře vyvíjejí v mírně kyselé půdě. Je však důležité vyhnout se nadměrnému bažině. To je vyžadováno i u hortenzie.

Chcete-li zdůraznit svěží květenství květu, stojí za to umístit vedle něj kostřava modrá, proso a jílek cibulovitý. Dobrými doplňky jsou také trávník a miscanthus. Japonská lesní tráva pomáhá vytvářet obzvláště atraktivní kombinace, protože její jemné listy lze odlišit různými barvami - bílou, zelenou nebo zlatou.

Cereálie

Khosta

Atraktivní kompozice hortenzie se tvoří s hostiteli. Vypadají dobře s pestrými odrůdami.Hosty vypadají skvěle ve stínu hortenzií, protože nesnášejí přímé slunce. Vyhovuje jim i okyselená půda.

Nežádoucí sousedé pro hortenzie

Jakákoli plodina zasazená příliš blízko je škodlivá. Mezi nežádoucí sousedy patří:

  • vysoké stromy;
  • rostliny, které vyžadují hodně vlhkosti;
  • toxické plodiny;
  • akát.

Možnost výsadby různých druhů hortenzií v blízkosti

Přestože existuje mnoho odrůd hortenzie, mají podobné požadavky na podmínky pěstování. Proto mohou být bezpečně umístěny poblíž. Pokud si vyberete plodiny různých velikostí, které se liší barvou a obdobím květu, budete moci získat neobvyklý květinový záhon.

Hortenzie je dekorativní plodina, která pomáhá vytvářet různé kompozice. Zároveň byste měli být extrémně opatrní při výběru sousedů pro ni.

mygarden-cs.decorexpro.com
Přidat komentář

;-) :| :X :zkroucený: :usměj se: :šokovat: :smutný: :válec: :razz: :oops: :Ó :mrgreen: :lol: :idea: :zelená: :zlo: :plakat: :chladný: :Šíp: :???: :?: :!:

Hnojiva

Květiny

Rozmarýn