Výběr optimální půdy pro výsadbu jabloně: určení kyselosti a zásaditosti, jaký druh půdy je potřeba

Jabloň je nenáročná rostlina, ale aby dobře plodila, potřebuje zvláštní péči. Půda pro výsadbu jabloně musí být vhodná a mít optimální kyselost. Proto je před výsadbou rostliny nutné prostudovat kyselost půdy, po které ji lze pěstovat. Pokud jsou indikátory normální, může být sazenice vysazena bez předběžného ošetření.


Význam půdy při pěstování jabloní

Jabloň nemůžete zasadit jen tak někde.Při jeho výsadbě je nutné vzít v úvahu složení půdy, protože to velmi ovlivní další plodnost stromu. Zvažme, jak přesně půda ovlivňuje stav jabloně:

půda pro výsadbu

 • Pokud je půda jílovitá (tzv. těžká půda), pak se ke kořenům dostává nedostatečný kyslík. V důsledku toho má strom slabou imunitu, špatně se vyvíjí a produkuje malé ovoce.
 • Jabloně snesou kyselou půdu. Pokud je ale nadměrně zakyselený, vede to k vadnutí stromu, a proto často onemocní.
 • Pro jabloně nejsou vhodné ani alkalické půdy. Negativně ovlivňují stav stromů.
 • Nedoporučuje se vysazovat sazenice na místa, kde proudí podzemní voda. To snižuje zimní odolnost rostliny, může zemřít i při menších zimních mrazech. Navíc, pokud kořeny dosáhnou vody, mohou začít hnít. A to může vést ke smrti stromu.

Proto se před vysazením sazenice do půdy doporučuje provést některé testy nebo prostudovat vegetaci oblasti.

určit kyselost

Jaká by měla být půda?

Jabloň miluje kyprou, zoranou, dostatečně vlhkou půdu. Vyhovují jí černozemě, hlinitopísčité a hlinité půdy. V tomto případě by podzemní voda měla ležet alespoň 1,5-2 m od povrchu.

Před výsadbou sazenic se doporučuje plochu vykopat.

Pokud je půda kyselá, zalijte ji zásaditou vodou – 100 g vápna rozřeďte v 5 litrech vody. Pokud je půda na místě nevhodná (například zásaditá), lze provést místní kultivaci. Chcete-li to provést, musíte vykopat díru, zasadit strom a naplnit vrchol úrodnou půdou. Můžete si ho vzít v lese nebo na poli. Ale v tomto případě bude po 2-3 letech nutné vykopat oblast kolem stromu a přidat tam také úrodnou půdu.

vlhké půdy

Jak určit kyselost?

Každý typ půdy má určitou kyselost, která může nebo nemusí být vhodná pro výsadbu jabloní. Proto se doporučuje prostudovat níže uvedenou tabulku.

Typ půdy Kyselost Vhodnost pro výsadbu jabloní
Rašelina-podzolová 3-5 Nehodí se.
Podzolic 4,5-5,5 Nehodí se. Místní pěstování je ale povoleno.
Šedá 4,5-6,5 Vhodný. Někdy to ale vyžaduje vápnění.
tajga 4,5-7,5 Vyhovuje.
Černozemě 6,5-7,5 Nejlepší možnost.
Slaniska 7,5-9,5 Nehodí se.

Chcete-li přibližně určit kyselost půdy, musíte věnovat pozornost rostoucímu plevelu. Faktem je, že pro jejich normální růst je také vyžadováno určité složení půdy:

 • na velmi kyselých půdách rostou mechy, mariánské trávy a brusnice;
 • středně kyselá půda je optimální pro divoký rozmarýn, mátu a medvědici;
 • na mírně kyselých a neutrálních půdách mohou růst šípky, zvonky, kupena, quinoa, podběl; kopřiva;
 • alkalické jsou vhodné pro pelyněk, vojtěšku, ostřici.

zvláštní kyselost

Pro přesnější určení kyselosti můžete použít lakmusové proužky. Lze je zakoupit v některých lékárnách, ale častěji je lze nalézt ve specializovaných prodejnách chemikálií. K provedení studie je nutné odebrat malé množství půdy v hloubce 30 cm, naplnit ji destilovanou vodou, aby se získala pastovitá hmota.

Po 15-20 minutách ponořte lakmusový proužek do výsledného roztoku. Okamžitě získá určitou barvu. Musí se porovnat se speciální stupnicí na obalu.

Následující můžete provést i doma. Vezměte 50 g testované půdy, přidejte k ní 1 lžičku. drcenou křídou a 100 ml vody. Hotovou směs nalijte do skleněné láhve a nahoře ji zakryjte gumovou špičkou prstu. Pokud začne postupně stoupat, znamená to, že prostředí je kyselé.

lakmusový papírek

Korekce kyselosti půdy

Než se pustíte do obdělávání půdy, musíte znát přibližnou kyselost. Ostatně jabloně snášejí kyselou půdu lépe než půdu zásaditou. Proto je nutné přidávat limetku opatrně, po malých dávkách. Pokud je půda mírně kyselá, stačí do ní přidat malé množství dřevěného popela nebo koňského hnoje. Tím se nejen sníží kyselost půdy, ale také se zvýší její úrodnost.

Pokud se však půda vyznačuje vysokým obsahem alkálií, nebude snadné ji kultivovat. V tomto případě je lepší vykopat díru a nahradit půdu v ​​ní zakoupenými sloučeninami. Ideální pro tento účel:

kultivace půdy

 • "Aquays". Obsahuje slatinnou rašelinu, která mírně okyseluje zásaditou půdu. Jedná se o velmi úrodnou půdní směs. Díky jeho použití se bude rostlina dobře vyvíjet.
 • "Ekoflora". Jedná se o univerzální půdu, která zahrnuje rašelinu, písek a vermikulit. Má správnou kyselost pro jablka.
 • "Zahradní půda". Vyznačuje se optimální úrovní pH 5,5-6,0.

Chcete-li zajistit normální růst a vývoj stromu a získat dobré výnosy, budete muset pravidelně vykopávat horní vrstvy půdy, přidávat síran amonný a rašelinu.

alkalická půda

Jak zvýšit plodnost?

Chcete-li získat dobrou úrodu jablek, musí být stromy zasazeny do úrodné půdy. Chcete-li zvýšit jeho plodnost, můžete provést následující:

úrodná půda

 • Oblast pravidelně zalévejte. Díky tomu se k ní budou plazit žížaly. Kvalitní půda je taková, která dobře propouští vlhkost a minerální látky. K tomu musí mít jednotnou strukturu a nesmí být ucpané. Žížaly jsou přirozenými pěstiteli. Dobře ji kypří a tvoří vermikompost.Červi navíc nemají negativní vliv na lidské tělo, jsou zcela bezpečné.
 • Aplikace organických hnojiv. Můžete použít chemikálie, ale organické látky jsou bezpečnější. Skvělou možností je kompost. Ale lze použít i jiné prostředky. Někteří zahradníci například doporučují zalévat jabloň tinktura z plevele. K jeho přípravě je potřeba nasbírat 50 litrů dešťové vody a 5 kg plevele. Rostliny lze nakrájet nebo hodit do sudu beze změny. Nechte 10 dní louhovat, sceďte a tuto vodu použijte k zavlažování (nejdříve se musí naředit - na 1 litr tekutiny vezměte 5 litrů vody).
 • Výsadba zeleného hnojení. Jedná se o rostliny, kterým se říká „zelené hnojení“. Zlepšují strukturu a složení půdy. Stává se porézní a umožňuje vodě dobře procházet. Zelené hnojení ji navíc obohacuje o fosfor, dusík, vápník a další makroprvky. Proto se doporučuje, aby vedle jabloně rostly luštěniny, obiloviny, ředkvičky a jetel.
 • Střídání plodin. Doporučuje se zasadit jabloň na místě, kde rostly různé plodiny. Za tímto účelem se doporučuje střídání plodin – každoroční střídání plodin. Pokud na místě neustále rostly brambory, kukuřice, rajčata a další rostliny, půda se vyčerpává. Proto se nedoporučuje na tomto místě vysazovat ovocné stromy.
 • Mulčování. Každý rok před nástupem chladného počasí se doporučuje mulčovat kořenovou zónu. To znamená, že by měl být pokryt vyzrálým kompostem, rašelinou a sušenou trávou. Zabráníte tak nejen vymrznutí jabloně, ale poslouží i jako výborné hnojivo.

Chcete-li rychle obohatit složení půdy, můžete použít několik metod současně.

používat chemikálie

Výběr hnojiv podle typu půdy

Půdy se dělí na typy, protože se liší množstvím humusu, který obsahují, a svou pórovitostí. Z toho můžeme říci, že různé druhy poskytují rostlině potřebné prvky různými způsoby. Proto musíte při výběru použít určitá hnojiva, musíte vzít v úvahu typ půdy:

 • Jílovitou půdu můžete hnojit rašelinou, rostlinným kompostem, humusem a dřevěným popelem;
 • Koňský hnůj a dřevěný popel jsou vhodné pro hlínu;
 • rašelina, kravský hnůj, azofoska a další hnojiva jsou vhodná pro zlepšení vlastností písčité půdy;
 • Rašelinovou bažinatou půdu můžete pohnojit kompostem, pilinami, hnojem a také chemikáliemi. fosforo-draselná hnojiva;
 • Podzolové půdy se hnojí chlévskou mrvou, humózními a fosforečno-draselnými hnojivy.

zeleninový kompost

Organická hnojiva jsou vhodná téměř pro všechny typy půd. Zároveň jsou bezpečnější, ale neméně účinné.

Časté chyby při výběru půdy

Velmi často při výběru půdy pro výsadbu jabloně dělají nezkušení zahradníci některé chyby:

nezkušení zahradníci

 • Vyberte si libovolné volné místo. Pokud je půda v této oblasti nekvalitní, rostlina špatně poroste nebo zemře.
 • Zasadí strom tam, kde rostla stará jabloň. To je nesprávné, protože v půdě se nahromadil glykosid, který negativně ovlivňuje mladé rostliny. Ale na místě, kde rostla švestka nebo třešeň, se bude sazenici dařit.
 • Kultivace půdy se provádí bez předběžného výzkumu. Pokud by byl alkalický, přidání vápna způsobí ještě větší alkalizaci. Proto se stane nepoužitelným.

Kromě toho musíte vybrat správnou oblast pro výsadbu. Pokud je svah, je lepší zasadit jabloň na vrchol. Dole bude náchylnější na jarní mrazíky, takže květy mohou opadat.

Proto musíte vybrat vhodnou půdu pro jabloň. V opačném případě bude rostlina trpět a plodit špatně.

přistávací plocha

mygarden-cs.decorexpro.com
Komentáře: 2
 1. Anastasie

  Děkuji za užitečný, zajímavě napsaný článek. Vaše rady určitě využiji. Úspěch a prosperita!

 2. Olga

  Ahoj. Mám dotaz, chtěl jsem si koupit daču poblíž je řeka a z nějakého důvodu na tomto pozemku nerostou plodiny jako maliny, třešně, jabloně, hrušně, švestky, možná je to proto, že spodní voda je blízko popř. ne?

Přidat komentář

;-) :| :X :zkroucený: :usměj se: :šokovat: :smutný: :válec: :razz: :oops: :Ó :mrgreen: :lol: :idea: :zelená: :zlo: :plakat: :chladný: :Šíp: :???: :?: :!:

Hnojiva

Květiny

Rozmarýn