Důvody, proč brambory rostou na zahradě špatně a co dělat

Odborníci identifikují několik důvodů, proč brambory nemusí dobře růst a co s tím dělat; nabízejí způsoby, jak problémy řešit. Mezi nepříznivé faktory mohou patřit povětrnostní podmínky, nesprávně vybraná odrůda nebo nevhodné složení půdy. Zelináři často chybují v péči o zeleninu. Chcete-li situaci napravit, musíte včas identifikovat příčinu a začít bojovat za její odstranění.


Příčiny

Existuje několik důvodů, proč brambory po výsadbě nerostou, takže vědět předem o nepříznivých faktorech může zabránit rozvoji problémů:

roste špatně

 • Odrůdy brambor se dělí do tří velkých skupin podle načasování zrání okopanin: rané, střední a pozdní. Agronomové doporučují výsadbu odrůd různých časových skupin.
 • Nemůžete sázet rané a pozdní odrůdy brambor současně.
 • Nekvalitní sadební materiál.
 • Nedodržování střídání plodin, nedostatek včasného hnojení, nesprávně připravená půda.
 • Příliš hluboká výsadba může způsobit, že se sazenice vůbec neobjeví. Hloubka uložení osiva je přibližně 8 cm.

Důležitou roli hrají povětrnostní podmínky. Špatný vývoj rostlin způsobují i ​​vydatné deště, návrat mrazů, nízké teploty vzduchu nebo naopak horké dny. Choroby a škůdci výrazně snižují kvalitu a množství úrody.

proč brambory

Odrůdy

Aby kořenová zelenina rostla ve velkých rozměrech a s vysokou chutí, musíte zvolit správnou odrůdu. Musíte vzít v úvahu klima, složení půdy a účel plodiny.

Podle načasování zrání plodin se rozlišují:

velké velikosti

 • super rané odrůdy, které umožňují sklízet po 40–45 dnech, takže můžete získat dvě sklizně za sezónu;
 • u raných brambor jsou hranice zrání plodů 50–60 dní;
 • Středně raná skupina zeleninových plodin začíná dozrávat po 80 dnech;
 • Okopaniny středně pozdních odrůd dozrávají po výsadbě za 95–100 dní;
 • Pozdní sklizeň brambor lze sklízet za 110–120 dní.

V závislosti na odrůdě brambor může být dužnina bílá, žlutá, fialová nebo červená. Tvar brambor může být kulatý, podlouhlý, válcový. Kromě těchto ukazatelů je pozornost věnována hlavním charakteristikám odrůdy: výnosu, odolnosti vůči chladu a suchu, odolnosti vůči chorobám a škůdcům.

sklizeň

Žádná vhodná odrůda

Mezi velkým množstvím odrůd je vhodná odrůda, která se přizpůsobí klimatickým podmínkám, složení půdy a individuálním preferencím.

Pro někoho je nesmírně důležitá výtěžnost, pro jiného je potřeba, aby se brambory při vaření rozvařily. Najdete odrůdy, kterým se bude dařit v písčitých a hlinitých půdách a dobře snášejí sucho i chlad.

Odborníci na pěstování zeleniny doporučují výsadbu různých odrůd brambor, což vám jistě umožní sklízet dobrou sklizeň kořenových plodin.

vhodná odrůda

Nekvalitní semena pro výsadbu

Výsadbový materiál je vybrán a pečlivě zkontrolován. K výsadbě jsou vhodné středně velké brambory (váha 80 g), bez poškození, skvrn a hniloby. Poškozená semena by neměla být ponechána k rozmnožování, jinak bude špatná klíčivost, nízký výnos a vysoké riziko rozvoje onemocnění.

Vybraný sadební materiál se skladuje v samostatné nádobě. Místnost by měla být chladná, asi +2 stupně.

Hlízy jakékoli odrůdy brambor před výsadbou dezinfikovat. Za tímto účelem umístěte semena na 30 minut do slabého roztoku manganistanu draselného, ​​do kompozice lze přidat síran měďnatý.

semena pro výsadbu

Bez klíčení se sazenice budou objevovat pomalu a výnos bude nízký.Nejběžnějším způsobem klíčení je klíčení na světle. Výsadbový materiál je distribuován na povrchu v jedné vrstvě, pokojová teplota by měla být +8 stupňů. Nechte v tomto stavu, dokud se neobjeví klíčky dlouhé 1 cm.Brambory pravidelně obracejte.

Současná výsadba několika odrůd

Stává se, že odrůda je vybrána v souladu s klimatickými podmínkami, jsou dodržována pravidla výsadby, ale zelenina neroste. Důvodem může být, že všechny odrůdy byly vysazeny ve stejný den. Není to správné.

objevují pomalu

Brzy zrající brambory se sázejí nejprve na jaře, protože se nebojí chladného počasí. Odrůdy s průměrnými hranicemi zrání ovoce se začnou vysazovat, když se teplota vzduchu zahřeje na +13 stupňů. Pozdní odrůdy se vysazují jako poslední, když teplota dosáhne +21 stupňů.

Způsob sázení různých semen brambor může vypadat takto. Na připraveném pozemku se udělají rýhy, do kterých se postupně vysazují rané odrůdy, pak středně rané a pozdní odrůdy.

dělat brázdy

Přistání

Jedním z hlavních důvodů, proč brambory na zahradě nerostou, je špatná půda. Zelenina se nejlépe vyvíjí v lehké, úrodné půdě s dobrým provzdušňováním.

Půda s vysokou kyselostí není absolutně vhodná. Není vhodné volit oblast, kde podzemní voda teče příliš blízko k povrchu. Hlízy budou malé a budou mít nízkou chuť.

Před výsadbou brambor je půda připravena předem. Na podzim je místo vykopáno do hloubky 30 cm a aplikována hnojiva. Nejlépe se hodí shnilý hnůj a humus, superfosfát a dusičnan draselný. Pokud je půda silně kyselá, přidejte dolomitovou mouku nebo dřevěný popel.

vybrat web

Žádné střídání plodin

Půda každým rokem dává rostlinám spoustu živin a v důsledku toho se vyčerpává, proto se nedoporučuje sázet brambory na stejné místo několik let za sebou. V půdě se navíc hromadí bakterie a škůdci.

Nejlepšími sousedy brambor jsou kukuřice, šťovík a cibule. Dobrými předchůdci jsou zelí, okurka, řepa a žito. Brambory se špatně vyvíjejí po plodinách, jako je slunečnice, lilek a rajčata.

výsledek je vyčerpán

Vyčerpaná půda

Během 3–4 let neustálého pěstování brambor ve stejné oblasti se půda vyčerpá, takže je nutné hnojení.

Na podzim se přidává humus, superfosfát a síran draselný. Pokud je půda kyselá, provádí se vápnění. Každou půdu je užitečné přihnojit dřevěným popelem. Obsahuje mnoho mikroelementů (fosfor, draslík, vápník). Za 10 čtverečních m vyžaduje 8 kg dřevěného popela.

Vyčerpaná půda

Při jarní orbě se doporučuje přidat superfosfát, kompost a hnůj nálev, komponenty zahrabat do hloubky 12 cm. Čerstvý hnůj by se neměl přidávat. Snižuje chuť brambor a plody vodnají. Kromě toho se zvyšuje riziko infekce houbovými chorobami.

Doporučuje se aplikovat dusíkatá hnojiva během jarní přípravy půdy pro výsadbu, stejně jako před první kopcovité brambory.

Během celého vegetačního období je užitečné provádět kořenovou a listovou výživu. Hlavními složkami roztoků mohou být ptačí trus, kravský hnůj, močovina a bylinky.

příprava půdy

Hluboké přistání

Pokud jsou brambory zasazeny příliš hluboko, sazenice se objeví pomalu a později než obvykle. Děje se tak kvůli špatnému přívodu tepla a kyslíku z povrchu Země. Klíčky budou slabé a výnos se sníží.

Brambory můžete sázet do jámy o hloubce 5 až 11 cm, čím lehčí půda, tím hlubší hloubka setí. Za optimální hloubku jamky se považuje 8 cm. Zároveň je užitečné půdu pohnojit. Při výsadbě se do každé jamky umístí směs humusu, dřevěného popela a superfosfátu.

každou díru

Nevhodný způsob přistání

Existuje mnoho způsobů, jak sázet brambory. Při výběru je nejprve třeba zvážit složení půdy. Nejoblíbenější metodou výsadby je hladká metoda. V předem připravených brázdách jsou vytvořeny prohlubně, do kterých je umístěn výsadbový materiál a pokryty zeminou.

Další známé způsoby sázení zeleniny jsou následující.

 • Pokud je půda lehká nebo písčitá, je vhodná možnost výkopu. Vykopejte příkopy o hloubce 13 cm ve vzdálenosti 73 cm. Na podzim se do připravených výkopů umístí shnilý hnůj, piliny nebo sláma. Přes zimu se rozloží a zahřejí půdu. Na jaře se brambory umisťují do příkopů v rozestupech 40 cm.U této metody lze s výsadbou začít o dva týdny dříve.
 • Pokud je půda těžká a mokrá, pak by byla ideální metoda výsadby na hřeben. Výška násypu může být více než 15 cm.

jsou následující

Během celého vegetačního období se doporučuje provádět tři zálivky: dva týdny po výsadbě, během květu a tři týdny před sklizní. Důležitým aspektem péče o plodiny je pahorkování a odplevelení. Hilling se provádí okamžitě po objevení prvních výhonků a podruhé před začátkem kvetení.

Výška

Brambory mají pět růstových období:

první výstřely

 1. Klíčení hlíz a vzhled prvních výhonků.
 2. Vzhled zeleného stonku s prvními listy.
 3. Tvorba pupenů a začátek období květu.
 4. Aktivní kvetení a zastavení růstu vrcholů.
 5. Sušení vrcholů a konečná tvorba okopanin.

V kterékoli z těchto fází se může růst brambor zastavit. Příčinou je nesprávná péče, návrat mrazů, deštivé nebo suché počasí, invaze škůdců a infekce.

tvorba okopanin

Jak dlouho trvá, než brambory vyklíčí?

První mladé sazenice, vystavené teplému počasí, se začnou objevovat po 23 dnech. Pokud počasí zůstane po dlouhou dobu při +20 stupních, první výhonky se objeví již 16. den. Doba vzcházení sazenic se opožďuje kvůli chladnému počasí.

Potřebovat zasadit brambory do vyhřáté půdy (+10 stupňů) a mělce, do vrchní vrstvy půdy, nejlépe sadební materiál předklíčit.

Výhonky se mohou objevit nerovnoměrně kvůli různé hloubce umístění semen, různé velikosti hlíz a při výběru odrůd brambor s různými dobami zrání.

brambory raší

Podnebí a termíny výsadby

Doba sázení brambor je určena určitými kritérii: teplotou vzduchu, vlhkostí půdy (příliš mokrá půda vede spíše k hnilobě sadby než ke klíčení) a vybranou odrůdou.

Někdy se bramborové keře nevyvíjejí kvůli nedodržení termínů výsadby. Nejčastěji začínají výsadbové práce na začátku května, ale je lepší se zaměřit na povětrnostní podmínky.

Půda by se měla zahřát na 8–10 stupňů do hloubky 10 cm, do této doby je riziko návratu mrazu minimální. V regionech s různými klimatickými podmínkami se půda současně neohřívá.

termíny výsadby

Proč brambory přestaly růst?

Růst hlíz a nadzemních částí zeleninové plodiny se může zastavit kvůli špatnému počasí, špatné péči, nedostatku nutričních složek a také v důsledku napadení škůdci.Brambory přestávají růst v horkém počasí bez pravidelné zálivky.

pravidelné zavlažování

Co dělat, když brambory neklíčí?

Pokud se sazenice brambor neobjeví do očekávaného vypočítaného data, je třeba přijmout opatření:

 • Nejprve se ujistěte, že brambory nejsou zasazeny příliš hluboko. Stačí vykopat pár hlíz a podívat se. V takovém případě bude klíčení trvat 7–10 dní.
 • Pokud je teplé a suché počasí, zalévání pomůže urychlit klíčení semen.
 • Horší je, pokud se klíčky neobjeví kvůli hnijícím hlízám nebo poškození škůdci. V tomto případě je veškerý výsadbový materiál vykopán a spálen a plocha pozemku musí být ošetřena fungicidy.

V infikované oblasti je lepší zasadit jinou plodinu, která je imunní choroby brambor. V jiné oblasti můžete zasadit rané odrůdy brambor a mít čas sklidit bohatou úrodu.

brambory neklíčí

Sklizeň

Pěstování brambor není obtížné, ale některé nepříznivé podmínky mohou snížit produktivitu:

 • příliš chladné nebo horké počasí;
 • hustá výsadba;
 • nedostatek vlhkosti, zejména během kvetení;
 • nedostatek vzduchu v půdě;
 • přebytek nebo nedostatek nutričních složek;
 • nedostatek světla.

Výnos se může snížit a hlízy ztratí chuť a vnější vlastnosti nebo nejsou zcela vytvořeny.

je práce

Malé ovoce

Malá sklizeň brambor může nastat v důsledku mnoha nepříznivých faktorů:

 • Častou příčinou je houbové onemocnění – plíseň. Při poškození keřů hlízy nehnijí, ale pouze přestanou růst.
 • Přebytek dusíku vede k aktivnímu rozvoji zelené hmoty. Všechny nutriční složky stoupají, kořenové plodiny se vyvíjejí špatně.
 • Vysoká teplota vzduchu. Pokud dojde k teplu během období aktivního růstu kořenových plodin, pak se jejich růst zastaví.I když teplota brzy klesne, hlízy budou malé.
 • Nedostatek vláhy také způsobuje malé úrody.

Pravidelná zálivka v horkém počasí, dodržování dávkování při aplikaci hnojiv, preventivní ošetření proti chorobám a škůdcům pomůže sklidit velkou a chutnou úrodu.

Malé ovoce

Nahnilé ovoce

Úroda brambor může hnít. Příčinou je vlhké, deštivé počasí, příliš hustě vysázené keře, houbové nebo bakteriální infekce.

Pokud se mezi zelenými bramborovými keři objeví suché a žluté vrcholy, s největší pravděpodobností se vyvine nějaký druh onemocnění. Hnití brambor může být způsobeno: plísní, fusáriem, černonožkou, kroužkovitostí. Nemocné keře jsou vykopány a spáleny.

Dalším důvodem hniloby hlíz během růstu je nadbytek dusíku v půdě. Uvnitř hlíz se tvoří dutiny a dužina začíná hnít. Příští rok je potřeba omezit aplikaci dusíku a zvýšit draslík.

deštivé počasí

Málo vaječníků a plodů

Kvůli horkému počasí a suchému vzduchu se tvoří málo vaječníků a plodů. V tomto případě vaječníky spadnou. Keře vypadají letargicky, vyhuble, hlíz je málo a jsou malé. V tomto případě je třeba oblast zalít vodou a ošetřit Zirkonem.

Pokud je stonek rovný, listy jsou zelené, keř celkově vypadá zdravě a nejsou zde žádné vaječníky, neovlivní to kvalitu a množství sklizně. Musíte také vědět, že ne všechny odrůdy jsou schopny kvést.

vypadá zdravě

Choroby a škůdci

Choroby a škůdci mohou výrazně zhoršit stav keřů a snížit výnosy. Zelenina zpomaluje růst a přestává se vyvíjet. Onemocnění mohou vyvolat viry, bakterie a houby, které pronikají do rostliny listy, kořeny a poškozením.

stav keřů

Plísňové choroby brambor

Spóry plísní se šíří větrem, hmyzem a vodou. Za příznivých podmínek (chladné počasí a vysoká vlhkost) se houby začnou aktivně množit a šíří se na velkých plochách.

choroby brambor

Virové choroby brambor

Nejčastějším virovým onemocněním je mozaika, která má tři typy. Důvodem je snížení imunity rostliny v důsledku nesprávného zavlažování, nedostatku živin v půdě a poškození keřů škůdci.

Listy rostliny se svinují, mění barvu a objevují se světlé, hnědé skvrny. V průběhu času se stonek poškodí a listy zcela zežloutnou, uschnou a začnou opadávat.

nutriční složky

Bakteriální choroby brambor

Během vegetačního období se může objevit bakteriální infekce. Nejčastěji je zdrojem infekce semenný materiál. Obzvláště nebezpečné jsou hniloby, které napadají hlízy, takže jsou nevhodné pro potravu.

bakteriální infekce

Pozdní plíseň brambor

Prvním příznakem plísně je výskyt hnědých skvrn na horní straně listů. Vnitřní polovina listové desky je pokryta bílým povlakem. Pokud nezačnete léčbu, pak do měsíce budou všechny výsadby brambor infikovány touto chorobou. Listy hnědnou a jsou postiženy i hlízy. Vršky časem řídnou, hnijí, vadnou a vysychají. Po dobu jednoho měsíce se každý týden doporučuje ošetřovat keře směsí Bordeaux.

nejlepší část

Suchá hniloba brambor

Suchá hniloba neboli fusarium označuje houbové onemocnění, které během růstu postihuje nadzemní část rostliny. Na hlízách se vyvíjí nejčastěji při skladování. Šíření začíná v suchém horkém počasí.

Při fusariové plísni mění barvu listů. Jejich okraje se stanou hnědofialovými a horní část začíná zesvětlovat. Postupně listy vadnou, stonek tmavne a na plodech se objevují hnědé skvrny pokryté bílo-šedým povlakem.

houbová onemocnění

Černá bramborová kýta

Černá noha může zničit celou úrodu brambor. Stonek a kořeny začnou hnít, listy se stočí a ztuhnou. Hlízy změknou a mají nepříjemný zápach. Hniloba se může vyvinout jak zevnitř plodu, tak zvenčí. Preventivním opatřením je ošetření osivového materiálu speciálními přípravky.

Důvody, proč brambory rostou na zahradě špatně a co dělat

Kroužková hniloba brambor

Běžnou bakteriální infekcí je kroužkovitost. Je obtížné si všimnout onemocnění v počáteční fázi. Když listy a vrcholy začnou blednout, rostlina je již infikována zevnitř.

V žilách listů se šťáva stává žlutohnědou, což naznačuje proces rozkladu. Hnilobné kroužky a skvrny jsou viditelné nejen na povrchu hlíz, ale při řezu i uvnitř. Poškozená část brambor se zaplní olejovitou tekutinou, která časem zhnědne.

kroužková hniloba

Medvědka

Na zeleninových záhonech působí značné škody dospělý hmyz (až 6 cm dlouhý) a larvy krtonožky. Poškozují kořeny a stonky keřů brambor a ohlodávají okopaniny. V boji proti krtonožcům se používají lidové metody a chemikálie (Prestige, Aktara, Masterpiece).

značné škody

mandelinka

Mandelinka bramborová se živí listy lilek, ale ze všeho nejraději má brambory. Požírá listové řapíky, ale nedotýká se květů, stonků a kořenů. Pokud nebudou přijata opatření, rostlina se přestane vyvíjet a hlízy budou malé.

U mandelinky bramborové se používají prostředky jako Confidor, Regent a Commander.Nemělo by docházet k výskytu plevelů, je třeba dodržovat střídání plodin, je důležité zasadit výsadbu včas a po sklizni odstranit z místa všechny zbytky rostlin.

vzhled plevele

mygarden-cs.decorexpro.com
Komentáře: 2
 1. Olina

  Děkuji za skvělý článek. Byly mi odhaleny důležité problémy.
  Zasadím několik kbelíků středně velkých brambor a sklidím 2 kbelíky hrášku. co jsem neudělal. Změnil jsem způsob výsadby, změnil plástový materiál, pohnojil půdu humusem, hnojem, minerálními hnojivy a zaléval. Neexistují žádné choroby ani škůdci, ale důvod je prostě záhadou. Děkuji. ;-)

  1. foto_2020-04-24_21-24-201-80x80[1]
   Max

   Děkujeme mnohokrát za vaši zpětnou vazbu.
   Pokud jde o „hrach“, může to být několik důvodů. Možná vám stále chybí potřebné minerály. Nebo zkuste změnit místo přistání. Předpokládá se, že brambory nejlépe vyživuje nitroammofoska. Zkus to.Doporučuje se také použít směs 1 dílu dusíku, 2 dílů draslíku a 1 dílu fosforu. Celková hmotnost je 25 gramů, ředí se v 10 litrech vody.

Přidat komentář

;-) :| :X :zkroucený: :usměj se: :šokovat: :smutný: :válec: :razz: :oops: :Ó :mrgreen: :lol: :idea: :zelená: :zlo: :plakat: :chladný: :Šíp: :???: :?: :!:

Hnojiva

Květiny

Rozmarýn