Banán je ovoce, zelenina nebo bobule, vlastnosti rostliny a její domoviny

Přestože banány rostou v Africe, pro mnoho lidí jsou zcela známým a obyčejným produktem. Používá se k přípravě dezertů a salátů. Tato složka je také obsažena v koláčích, pečivu a sladkostech. Zároveň ne každý zná odpověď na otázku: je banán bobule nebo ovoce? Je důležité vzít v úvahu, že tento produkt má řadu charakteristických vlastností.


Banán: informace o tropickém ovoci

Jedná se o bylinnou rostlinu, která v přírodních podmínkách může dosáhnout 10 metrů.Podle tohoto parametru je banán po bambusu považován za nejvyšší trávu na světě. Rostlina se vyznačuje silnými kořeny, které leží 1-1,5 metru hluboko. Banánová tráva má potíže udržet se v půdě. Proto se během vážných hurikánů snadno vytáhne kořeny.

Banánovník roste 15 let. Ve skutečnosti jeho životní cyklus trvá 10-12 let a zahrnuje růst, kvetení a plodování. Poté odumře celá nadzemní část. Plody se sbírají nezralé. Trvá jim 9-18 měsíců, než dosáhnou požadované fáze zralosti.

Charakteristickým rysem rostliny je přítomnost falešného stonku. V podstatě se jedná o listy, které rostou těsně u sebe. Navíc se vyznačují svou obrovskou velikostí a přesahují 2,5 metru na délku.

V období květu se na rostlině objevují hroznovitá květenství. V tomto případě se odstín okvětních lístků liší - od červené nebo oranžové až po fialovou. Kultura je bisexuální. V tomto případě jsou samičí květy vždy umístěny nahoře, obě pohlaví jsou uprostřed a samčí květy jsou dole.

Každá plodina dozraje až 300 plodů, které váží přibližně 70 kilogramů. Tvoří se místo květů. Plody se mohou lišit tvarem. Jsou krátké, dlouhé, oválné. Barva slupky se liší od žluté po zelenou. Někdy se také vyskytují červené bobule. Pod slupkou je tvrdá dužina. Jak ovoce dozrává, měkne.

Hybridní odrůdy neobsahují semena. Divoké odrůdy zároveň obsahují mnoho semen, která se nacházejí v dužině plodů.

Banány mají velké zdravotní přínosy. Mají nejen vysokou nutriční hodnotu, ale také doplní vitamíny a minerály.Plody mají největší vliv na srdeční sval a zlepšují činnost mozku. To je způsobeno obsahem draslíku. Právě tato látka dominuje složení ovoce.

banán je fotografie bobule nebo ovoce

Výrobek také obsahuje kyselinu jablečnou. Má příznivý vliv na trávicí funkce člověka. Banány navíc obsahují vlákninu a vlákninu. Tyto složky normalizují fungování trávicích orgánů. Lidem, kteří trpí gastritidou, přípravek pomáhá snižovat stres na žaludek a zmírňuje bolest. Přípravek navíc dokonale odvádí vodu z těla. Proto jej lze zařadit do různých diet.

Klasifikace banánů: zelenina, ovoce nebo bobule

Pokud přesně označíme, že toto ovoce patří do určité kategorie, můžeme říci, že se nejedná pouze o bobule, ale o vícesemenné bobule. Hlavním důvodem této klasifikace je skutečnost, že ovoce podle botaniků rostou pouze na stromech a bobule - na trávě a keřích. Navíc banán sám o sobě není strom, ale bylinná plodina.

Podobnosti mezi banánem a zeleninou

Ve skutečnosti může být banán do určité míry klasifikován jako zelenina, protože je to jedlé ovoce bylinné plodiny. Je pozoruhodné, že ve starověké Rusi byly všechny jedlé rostlinné fragmenty označeny slovem „zelenina“. Ze starého ruského jazyka se překládá jako „ovoce“. Tento pojem znamenal cibuli, vodní melouny a řepu. Jedním slovem se používal pro všechny jedlé věci, které rostou v zemi, na stromech nebo v trávě.

banán je bobule nebo ovoce

Pojem „ovoce“ jako takový v té době neexistoval. Teprve od poloviny osmnáctého století se začalo uplatňovat jasné dělení. Proč se tedy banánu neříká zelenina? To je způsobeno sladkou chutí ovoce. Tato vlastnost není pro zeleninu typická.

Je banán bobule: argumenty a fakta

Bobule se obvykle nazývají masité nebo šťavnaté ovoce, které rostou na keřích nebo bylinných plodinách. V moderní botanice se tímto termínem označují plody, které jsou pokryty tenkou slupkou, mají šťavnatou dužninu a střed se semeny. Nevyžadují řezání ani kousání. To znamená, že takové potraviny lze jíst celé.

Dotyčná kultura tomuto popisu téměř zcela odpovídá. Plody mají tenkou slupku, šťavnatou dužninu a semena. Kromě toho rostou na bylinných plodinách. Jediný rozdíl je v tom, že ovoce se musí okousat. Proto by bylo správnější nazývat to nepravá bobule.

Banán je běžná rostlina, jejíž plody se staly velmi populárními po celém světě. Tato plodina se často konzumuje čerstvá nebo se používá k přípravě dezertů a jiných pokrmů. Zároveň se mnoho lidí zajímá o vlastnosti klasifikace rostlin. Nejčastěji se jeho plody nazývají bobule. Botanici však tvrdí, že je správnější používat termín „falešné bobule“.

mygarden-cs.decorexpro.com
Přidat komentář

;-) :| :X :zkroucený: :usměj se: :šokovat: :smutný: :válec: :razz: :oops: :Ó :mrgreen: :lol: :idea: :zelená: :zlo: :plakat: :chladný: :Šíp: :???: :?: :!:

Hnojiva

Květiny

Rozmarýn