Co je lepší zasadit vedle papriky ve skleníku a na otevřeném prostranství?

I na malém zahradním pozemku můžete pěstovat pestrou úrodu zeleniny a ovoce, pokud všechny plodiny umístíte správně. Správná blízkost rostlin může buď pomoci k dosažení cíle, nebo mu může bránit. Podívejme se, co lze zasadit vedle papriky.


Kultura s charakterem

Jedná se o teplomilnou a náladovou rostlinu. Úspěchy moderního výběru umožňují pěstovat ji v podmínkách Uralu a Sibiře na otevřeném prostranství, ale častěji se v těchto oblastech sladká paprika pěstuje ve skleníku.

Půda pro pěstování paprik by měla být volná a úrodná a dobře udržovat vlhkost.Hnojení se provádí šestkrát za sezónu organickými a minerálními hnojivy. Časté zavlažování, ale bez stagnace vody, umožňuje správné vytvoření keře.

Nejčastěji je nutné zasít sazenice do krabic, protože vegetační období je dlouhé. Po nástupu teplého počasí jsou sazenice vysazeny na zahradě. Pokud je stále možný mráz, je pokryt fólií nebo speciálním netkaným materiálem. Ani v letních měsících nemusíte přístřešek odstraňovat, pokud je počasí pod 25 stupňů. V takových případech je vhodnější volit samosprašné odrůdy, které vytvoří vaječník i pod fólií.

Je důležité zajistit, aby byl dostatek čerstvého vzduchu a aby keře nebyly infikovány černou nohou - nejnebezpečnější chorobou pro tuto plodinu.

Rostlina, zejména v prvních měsících, je křehká, proto je žádoucí podpora. Pro získání většího počtu výhonků se vrchol keře seřízne ve výšce dvacet pět centimetrů. Sklizeň probíhá 80–90 dní po vyklíčení.

Pěstování v otevřeném terénu

S čím žije paprika ve volné půdě? U mnoha plodin, které mají fytoncidní vlastnosti a specifický zápach:

zelenina vedle

 • cibule;
 • měsíčky lékařské;
 • tansy;
 • koriandr;
 • catnip;
 • špenát;
 • nasturtium.

Toto srovnání lze použít v takzvaných smíšených záhonech: když je na malém pozemku (záhonu) vysazeno několik rostlin a zpracovávány společně. V tomto případě je paprika vysazena ve vzdálenosti mírně větší než 40 centimetrů mezi keři a další rostliny jsou vysazeny na stejném záhonu s ní, mezi řádky.

Kombinace pepře a popsaných rostlin pomáhá chránit vrtošivou plodinu před škůdci, protože látky vylučované měsíčkem nebo koriandrem odpuzují hmyz a fytoncidy brání rozvoji nebezpečných bakterií v půdě.

V tomto ohledu je užitečné používat bylinky:

 • majoránka;
 • bazalka;
 • kopr;
 • tymián;
 • libeček

Vykazují podobný účinek, aniž by zasahovaly do růstu a plodů pepře. Rostlina jako je okra zároveň ochrání křehké keře před větrem a poslouží jako opora. Je lepší ji zasadit podél okraje zahradního záhonu.

Pepperovi sousedé

Na základě podobnosti péče jsou sazenice mrkve, lilku a cukety dobrými sousedy paprik. U mrkve je to považováno za jednu z nejlepších možností na zahradě. Navzájem dobře spolupracují, snižují náklady na práci zahradníka a usnadňují práci. Sazenice mrkve odpuzují mnoho škůdců.

Jakými okrasnými rostlinami jej lze osázet pro dobrou úrodu? Na zahradu stačí vysít kopřivy a heřmánek. Urychlí proces zrání a umožní pepři lépe se vyvíjet. Podobně působí i pampeliška, při kombinování těchto rostlin je však důležité včasné odplevelení, jinak zahrada zaroste plevelem a její majitel zůstane bez úrody. Z plevelů stačí pěstovat několik exemplářů podél okrajů záhonu.

Sladké lze zasadit vedle rajčat a zelí - takové sousedství, i když není zvlášť prospěšné, je docela přijatelné a nepoškozuje žádnou z rostlin. Měli byste však být opatrní, aby se choroby rajčat nerozšířily do bulharského keře, protože obě plodiny patří do čeledi lilek.

Zelí může být složité, protože spotřebuje hodně vlhkosti a některé odrůdy vytvářejí širokou hlávku obklopenou velkými listy zelí.Výsledkem je, že zelí zabírá mnoho místa, což je nerentabilní, pokud se pěstuje společně. Ačkoli kompaktní keře sladké papriky se pohodlně vejdou do prostoru mezi zelí.

Při určování, co dalšího zasadit vedle papriky, je snadné zaměřit se na zelené plodiny, které lze kombinovat s mnoha rostlinami. Jedná se o mangold, špenát, salát. Pro úsporu místa je lze vysadit vedle paprik. Nezaberou mnoho místa na záhoně, vyžadují dobrou zálivku a zastíní půdu a zabrání jejímu praskání v období sucha.

Nešťastní sousedé

Při zjišťování, s kým se rostlina přátelí, je důležité identifikovat její „nepřátele“, se kterými je kompatibilita negativní, což nejen sníží výnos, ale může také vést ke smrti rostlin. Veškeré úsilí zahradníka bude marné.

Mezi rostliny, ke kterým by se papriky neměly sázet, patří fenykl. Je velmi agresivní a aromatické látky, které uvolňuje, mohou zničit výsadbu mnoha plodin, včetně sladkých paprik.

Své „místo na slunci“ zaujmou jako první sazenice řepy, které si vezmou nejen většinu světla, ale i živin – taková blízkost je pro obě rostliny nepříznivá, ale paprika přijde jako první.

pepřová čtvrť

Mezi odrůdami zelí jsou druhy neslučitelné s pepřem – kedlubna a růžičková kapusta, které soupeří o živiny.

Je nepřijatelné zasadit sladkou papriku vedle pálivé. To povede ke křížovému opylení rostlin, v důsledku toho sladké odrůdy zhořknou, ovoce ubude a semena získaná v budoucnu vytvoří novou odrůdu s ostrými, hořkými plody - něco mezi sladkou a pálivou paprikou.Je lepší, když jsou tyto odrůdy umístěny ve značné vzdálenosti od sebe, což zabraňuje kombinaci pylu.

Nedoporučuje se sázet k výsadbě brambor. Tyto rostliny trpí podobnými chorobami, takže jejich kompatibilita může vést k rychlému šíření chorob. Navíc keře tvořené bramborami zabírají hodně místa a omezují tak prostor pro papriky.

Nepříznivými sousedy pro papriky jsou fazole a hrách. Tyto plodiny sice obohacují půdu dusíkem a kypří ji, ale při výsadbě vedle pepře ji potlačují. Hrách navíc hledá oporu, na které by se mohl provázat, a k tomu se dobře hodí sazenice stojící poblíž. V důsledku toho se paprika může jednoduše zlomit nebo být „udusena“ luštěninovou plodinou.

Pojďme se podívat do skleníku

Pěstování ve skleníku vyžaduje samostatný přístup. Vzhledem k tomu, že v takových místnostech je málo místa a šíření infekcí probíhá rychleji, je třeba výběr rostlin provádět pečlivěji.

pepř ve skleníku

Při rozhodování, čím zasadit, zahradníci zvažují dvě věci: maximálně využít prostor a zabránit rozvoji chorob.

Podívejme se, co stojí za to zasadit vedle papriky. Papriky k cibuli lze sázet i ve skleníku, poblíž najdete místo pro sazenice cukety, mrkve, bílého zelí nebo květáku. Druhý typ je výhodnější, protože zabírá méně místa.

Jakékoli bylinky pouze zlepší úrodu paprik – jsou kompatibilní s mnoha plodinami a obecně se doporučují pro výsadbu v interiéru. Důležitou podmínkou je zde schopnost odpuzovat řadu hmyzu a dalších škůdců, zejména mšice, molice a padlí.

Otázka, zda je možné vedle sebe sázet podobné plodiny, jako jsou lilky a rajčata, je kontroverzní. Jelikož rostliny trpí stejnými chorobami, mohou je mezi sebou snadno přenášet, což v omezeném prostoru, zejména při špatném větrání, hrozí úplnou ztrátou úrody. Tuto kombinaci je nutné používat s velkou opatrností a nezapomínat na pravidelné ošetřování rostlin a půdy. Můžete vyzkoušet odrůdy, které jsou odolnější vůči škůdcům.

Nasturtium a heřmánek, vysazené poblíž, budou mít příznivý účinek na hlavní plodinu a zvýší její produktivitu.

Papriky se nedoporučuje pěstovat ve skleníku vedle okurek, protože mají různé požadavky na podmínky pěstování. Okurky potřebují vysokou úroveň vlhkosti a bulharská kultura preferuje suchý a teplý vzduch, v kombinaci se může vyvinout infekce.

Fenykl a kopr nejsou skleníkové rostliny a neměly by se sázet vedle pepře. Účinek fenyklu byl již popsán a kopr se šíří tak aktivně, že může překážet ostatním rostlinám, navíc jeho vysoké stopky a velké deštníky brání paprice v dostatečném množství světla. Kopr se může stát i zdrojem mrkvových mušek, které se usazují v jeho kořenech a jsou nebezpečné především pro mrkev a jeho deštníky se stávají útočištěm pro mšice - nebezpečné pro papriky.

Zasadit řepu a některé odrůdy zelí Nebezpečný je i v blízkosti pepře – tím se výrazně snižuje výnos úrody.

Hrách vysazený vedle paprik, stejně jako fazole a jiné luštěniny, je také velmi nebezpečný, proto se nedoporučuje sázet luštěniny ve sklenících.

Proto při rozhodování o tom, co lze zasadit vedle pepře, musíte vycházet z kompatibility plodin a jejich vzájemného vlivu.Někdy se může zdát výčet věcí, kterými můžete papriky zasadit, zvláštní, ale častěji jde o ověřená data. Některé informace můžete získat z vlastní zkušenosti a vytvořit si vlastní seznam kombinovaných rostlin.

mygarden-cs.decorexpro.com
Přidat komentář

;-) :| :X :zkroucený: :usměj se: :šokovat: :smutný: :válec: :razz: :oops: :Ó :mrgreen: :lol: :idea: :zelená: :zlo: :plakat: :chladný: :Šíp: :???: :?: :!:

Hnojiva

Květiny

Rozmarýn