Lunární secí kalendář pro zahrádkáře a zahradníky, pracovní stůl na říjen 2024

Agrotechnické činnosti je lepší provádět s ohledem na lunární osevní kalendář profesionálního zahradníka a zahradníka na říjen 2024. S jeho pomocí se budete moci vyvarovat mnoha chyb při provádění důležitých zemědělských prací. Znáte-li příznivá data v měsíci, můžete správně vypočítat preferovaná data pro výsadbu a později sklidit vynikající sklizeň.


Měsíční fáze v říjnu 2024

Měsíc jako satelit Země ovlivňuje pohyb šťáv uvnitř rostlin. Stav a vývoj mnoha zeleninových a zahradnických plodin závisí na jejich poloze vzhledem k Zemi.

Říjnové lunární fáze:

  • Pěstování (1...13);
  • Úplněk (14);
  • Sestupně (15...27);
  • Novoluní (28).

Jak znamení zvěrokruhu ovlivňují rostliny

V říjnu se Měsíc zastaví v každém z 12 znamení zvěrokruhu. Poloha tohoto satelitu vůči ostatním planetám a vůči Zemi ovlivňuje vegetaci. Stav rostlin a výkonnost budoucí sklizně závisí na poloze Měsíce.

Když je Měsíc v plodných znameních, doporučuje se sázet plodiny v těchto dnech. Existují známky, které mají negativní vliv na různé rostliny. Plodné jsou: Rak, Ryby, Štír, Býk, Váhy, Kozoroh. Relativně plodné: Panna, Střelec, Blíženci. Hubený: Beran, Lev, Vodnář.

Jaké zemědělské činnosti lze provádět v říjnu:

  • kolekce plodů: Štír (1,2), Střelec (3,4), Kozoroh (5,6), Ryby (10,11), Střelec (30,31).
  • sběr okopanin, výsadba sazenic stromů: Býk (15,16), Blíženci (17,18,19), Rak (20,21), Panna (24,25), Váhy (26,27).

Říjnový kalendář

Příznivé kalendářní dny pro úspěšnou výsadbu

Tabulka zemědělských prací za říjen:

Dny v měsíci Typy pracovních míst
1…6 zimní setí petržele, kopru, různých salátů, šťovíku, rukoly
7…9 odstraňování listí, čištění prostoru
10…11 zimní výsev zeleně
13…15 dní úplňku sanitární čištění
16…21 zimní výsadba cibule, česneku, mrkve, ředkvičky, řepy; výsadba sazenic, přesazování keřů, výsadba cibulovitých květin
22…23 hnojení, dobíjení vláhy
24…26 zimní výsadba cibulnatých květin a kořenových zahradních plodin
27…29 dní novoluní hygienická opatření, prořezávání větví
30…31 zimní setí kopru, petržele a salátů

příznivé dny

Jaké rostliny se doporučuje zasadit během ubývajícího měsíce?

Provádí se zimní výsadba cibule, česneku, mrkve, ředkvičky a řepy. Od 15. do 27. se vysazují cibule tulipánů, tetřevů, narcisů, lilií. V druhých deseti říjnových dnech se vysazují stromy a mladé keře.

Jaké rostliny zasadit na dorůstající Měsíc

Od 1. do 13. vysévejte semínka petržele, hlávkového salátu a špenátu. Tyto plodiny vyklíčí až v příští sezóně. První zeleň se objeví brzy na jaře.

Špatný čas na přistání

Ve dnech úplňku (13...15) a novoluní (27...29) se snaží na hřišti nic nedělat. Je nežádoucí věnovat se zemědělským pracím, když je Měsíc ve Vodnáři (7...9), Beranu (12...14), Lvu (22-23).

výsadba do země

Kalendář péče o rostliny na říjen 2024

V říjnu se provádějí zemědělské činnosti v závislosti na poloze Měsíce. Na podzim je půda vykopána, odstraněn plevel, aplikována hnojiva a půda je dezinfikována. V říjnu se pečuje o stromy a keře a izolují se vytrvalé květiny, které zůstanou přezimovat v zemi. Pravda, nadzemní část je potřeba odříznout.

Odkvetlé jednoleté květy je lepší ze záhonu odstranit.

Nepříznivé dny

O novoluní (27...29) a úplňku (13...15) je lepší začít uklízet odpadky, ničit plevel a škůdce. V takových dnech se doporučuje zrýt půdu, sbírat spadané listí a větvičky.

Vhodné dny pro zahradničení a zahradničení

V prvních deseti říjnových dnech se věnují zimní výsadbě zeleně a přípravě kompostu. Od 15. se vysazují hlízy.

Koncem října se dobíjí vláha, přihnojují se trvalky, prořezávají větve.

podzimní výsadba

Kdy zasadit a přesadit zahradní plodiny a pokojové rostliny v říjnu 2024

Od 1. do 14. se sbírá pozdní ovoce a zelenina plodící v nadzemních částech. Od 15. do 27. se všechny okopaniny v půdě vyryjí a jednoleté květiny se přesadí ze záhonů do pokojových květináčů.

Kromě sklizně se v říjnu provádí zimní výsadba ředkviček, řepy, cibule, česneku a mrkve. Tyto plodiny se sázejí ve fázi ubývání, tedy od 15. do 27. Teplota půdy by měla být +2…+5 stupňů Celsia (ne vyšší).

získané sazenice

Ve stejném období se v oblastech s teplým a dlouhým podzimem (s teplotou země +10 stupňů) vysazují sazenice. Před nástupem chladného počasí musí mladé stromky zakořenit na novém místě a mít čas přizpůsobit se novým podmínkám. Od 15. října do 27. října můžete množit květiny a keře dělením keře nebo oddenku.

V druhé polovině října se do země zahrabávají hlízy tulipánů, tetřevů, hyacintů, narcisů, lilií a krokusů. Pozdní výsadba se provádí pouze v těch oblastech, kde je v době výsadby teplota země 10 stupňů Celsia a nástup mrazu je nejméně 20 dní.

zahradnické práce

V pozdním podzimu je lepší nezasévat semena pokojových rostlin. Tuto akci se doporučuje odložit na jaro. Od 15. října do 27. října ale můžete začít s přesazováním pokojových květin. Obvykle se rostliny přesazují do velkých nádob nebo květináčů, pokud velmi vyrostly a ve starém květináči pro ně není dostatek místa.

mygarden-cs.decorexpro.com
Přidat komentář

;-) :| :X :zkroucený: :usměj se: :šokovat: :smutný: :válec: :razz: :oops: :Ó :mrgreen: :lol: :idea: :zelená: :zlo: :plakat: :chladný: :Šíp: :???: :?: :!:

Hnojiva

Květiny

Rozmarýn