Čím se losos živí a kde se ryba vyskytuje, kde žije a jak dlouho žije?

Losos je považován za člena rodiny lososovitých. Vyznačuje se měkkým růžovým masem s vysokým obsahem tuku. Tato ryba se dělí na 2 velké druhy - Atlantik a Tichomoří. To ovlivňuje, kde přesně se lososi nacházejí. Tato ryba se dá koupit čerstvá, solená nebo uzená. Čerstvý lososový kaviár je považován za obzvláště cenný. V tomto případě se maso používá k přípravě salátů, polévek a sendvičů.


Popis ryby

Tento druh lososa kombinuje několik druhů červených ryb, které se nacházejí v nádržích Ruska a dalších zemí světa. Používá se k přípravě chutných pokrmů.Kulinářští odborníci nabízejí mnoho zajímavých receptů na červené maso. Délka takových ryb se může pohybovat od několika centimetrů do několika metrů. Maximální hmotnost takových jedinců dosahuje 70 kilogramů.

Strukturou se lososi podobají sledě. Dříve byli lososi klasifikováni v tomto pořadí. Následně však byly rozděleny do samostatné kategorie. Ryby se vyznačují protáhlým tělem, které je po stranách stlačené a pokryté cykloidními šupinami. Ploutve, které se nacházejí v oblasti břicha, jsou vícepaprskového typu. Dospělí mají nízké prsní ploutve, které postrádají ostnaté paprsky. Kromě toho má ryba 2 ploutve na zádech a 1 řitní. Důležitým znakem všech lososů je přítomnost tukové ploutve.

V tlamě ryby jsou 4 kosti. V tomto případě střeva zahrnují velké množství příloh. Většina ryb má průhledná oční víčka. Zároveň je na lebce chrupavka a mnoho procesů, které se nespojí s obratli.

Místo výskytu

Losos žije především ve sladkovodních tocích a ústích řek. Tato ryba se živí vodním a suchozemským hmyzem a také korýši. Snesená vejce se nacházejí v hlubších vrstvách s dobrou vrstvou štěrku a vyžadují chlad a dostatek kyslíku. V raných fázích života se lososi vyznačují poměrně vysokou úmrtností. Je to způsobeno přirozenými antropogenními faktory – vysokou teplotou vody, nízkým obsahem kyslíku, zanášením, sníženým průtokem řeky a ztrátou vegetačního krytu.

Ústí řek a mokřady, které jsou s nimi spojené, poskytují lososům životně důležité podmínky. Díky takovým oblastem je možné chránit ústa před bahnem a nečistotami. Navíc vytvářejí krmná místa pro ryby.

V poslední době se počet lososovitých v přirozeném prostředí výrazně snížil. To se týká především populací v severním Atlantiku, které se třou v západoevropských a kanadských vodách. To platí i pro lososy, kteří žijí v řekách nacházejících se na severozápadě USA.

kde se vyskytují lososi

Na Aljašce je stále poměrně hodně ryb. Úlovek je v poslední době na vzestupu. Nejdůležitější rybářské oblasti se nacházejí v blízkosti řeky Kenai a v oblasti Bristolského zálivu.

životní styl

Losos je stěhovavá ryba, která neustále žije v mořích a jezerech. Jedinci se za účelem rozmnožování stěhují do sladkých vod. Po dosažení věku 5 let plavou lososi do říčních oblastí a stoupají několik kilometrů. Zároveň pro parkování jedinci preferují mělké a klidné oblasti, které mají kamenité nebo písčité dno.

V mořích jsou lososi schopni se přes den pohybovat rychlostí 100 kilometrů. V řekách toto číslo klesá. V chovných oblastech losos ztmavne. Na jejich čelisti se přitom objeví jakýsi háček. Tento prvek je viditelnější u mužů. V této době je dieta lososů poměrně skromná. Maso zároveň získá sytější barvu. Navíc snižuje množství tuku. Proto je zakázáno je chytat během tření.

Životnost těchto ryb je 10 let. Navíc se mnoho jedinců může dožít až 25 let. Pro tajmena je typická maximální životnost.

kde se nalézají lososi foto

Strava

V prvních letech života žijí jedinci ve sladkých vodách. Během tohoto období se losos živí červy, zooplanktonem, larvami a hmyzem. Může také konzumovat měkkýše, potěr a korýše. Pokud je stanoviště docela pohodlné, losos může opustit řeku ve druhém roce života.To se děje po dosažení určité velikosti.

V chladných podmínkách se toto období může prodloužit z 6 na 8 let. Jednotliví členové rodiny proto zůstávají v řekách navždy. Poté, co délka těla dosáhne 20-30 centimetrů, jedinci se stěhují do moře ve školách. Zde se losos mění v dravce. Jeho potrava zahrnuje malé ryby - šprot, kopí písek, hnědák, sleď, huňáček. Většina těchto malých zástupců nádrží žije v Kanadě a Grónsku. Zde je ryba schopna získat hlavní váhu za 4 roky.

Reprodukce

Tření a rozmnožování lososů se může během života opakovat až 5x. V tomto případě někteří jedinci hynou ihned po snesení vajec. To platí pro lososa coho, lososa chinook a růžového lososa. Pohlavní zralost zástupců této rodiny nastává ve 2-7 letech. Záleží na tom, kde ryba žije a jaké množství výživy dostává.

K tření dochází zpravidla mezi říjnem a prosincem. Přitom průměrná teplota vody je 0-+6 stupňů. V závislosti na věku se doba rozmnožování bude výrazně lišit.

kde se vyskytují lososi

Odrůdy

Rodina lososovitých zahrnuje poměrně málo ryb a každý druh vypadá jinak. V závislosti na jejich stanovišti existují následující druhy lososů:

 • Baltské moře;
 • Pacifik;
 • Kamčatka;
 • kaspický;
 • Černé moře;
 • norský.

Zároveň rodina lososů zahrnuje několik druhů různých ryb, které se liší vizuálními charakteristikami a dalšími parametry:

 1. Růžový losos se vyznačuje modrozelenou nebo modrou barvou hřbetu. Navíc má stříbřité boky a bílé břicho. Poté, co se jedinci vrátí na místa tření, jejich těla změní barvu.Břicho získává nazelenalý odstín a zadní část se stává světle šedou. Po pubertě se u růžového lososa vyvine charakteristický hrb.
 2. Chum losos je červená ryba, která se řadí na druhé místo po růžovém lososu. Nezralí jedinci mají stříbřité šupiny. V době tření získává tělo ryby žlutohnědou barvu, na které jsou karmínové a fialové skvrny. Za charakteristický znak tohoto jedince jsou považovány hrubé šupiny.
 3. Losos Chinook je nádherná ryba, která má velkou hlavu a mohutné tělo. Má tvar torpéda. Charakteristickým znakem lososa Chinook jsou černé skvrny, které se nacházejí na ploutvích a po stranách těla. Během období tření získá ryba červenohnědý odstín.
 4. Losos sockeye – tento jedinec svými vizuálními vlastnostmi připomíná lososa chum. Jejich hlavním rozdílem je počet žábrových hrabáčů. Losos sockeye jich má o něco více. Tělo této ryby je po stranách stlačené. Navíc má hlavu ve tvaru kužele. V období páření získávají šupiny lososa sockeye výraznější červený nádech.
 5. Losos coho – má tmavě modrý nebo nazelenalý hřbet. Vyznačuje se stříbřitými boky a světlým břichem. Tato ryba žije především v oceánech. Během tření se však losos coho přesouvá do sladkých vod a mění svou barvu na červenou.

kde se nalézají lososi foto

Obchodní význam

Ušlechtilý losos je považován za drahou rybu, a proto je často chován pro komerční účely. Vzhledem k tomu, že se jedinci vracejí k tření do říčních těl, jsou chováni v rybích továrnách. V tomto případě se ryby chytí, odeberou jikry a provede se oplodnění. Výsledné plůdky se zvednou a vypustí do řeky. Stěhují se k moři a po několika letech se vracejí.V důsledku toho se chytají ryby.

O lososovém mase

Losos se vyznačuje chutným a kvalitním masem, které obsahuje mnoho nutričních prvků.

Kalorie a nutriční hodnota

Zástupci čeledi lososovitých obsahují rybí tuk. Obsahuje hodně vitamínu D a fosforu. To pomáhá posilovat kostní tkáň. Losos je také bohatý na omega-3 mastné kyseliny. 100 gramů tohoto produktu obsahuje 206 kcal. Losos obsahuje 12 gramů tuku a 20 gramů bílkovin. Ryba také obsahuje tyto cenné složky:

 • vitamín A;
 • fosfor;
 • niacin;
 • thiamin;
 • vitamín B12.

Prospěšné vlastnosti

Losos je považován za nedílnou součást zdravé výživy díky vysokému obsahu prospěšných prvků. Použití tohoto produktu pomáhá vyrovnat se se zánětlivými procesy v těle, zlepšuje přenos informací mezi buněčnými strukturami a normalizuje funkci mozku.

kde se vyskytují lososi

Pravidelnou konzumací ryb může člověk minimalizovat riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění – arteriální hypertenze, mrtvice a dalších potíží. Pokud budete tento produkt jíst často, budete schopni zlepšit svůj metabolismus.

Díky vysokému obsahu omega-3 mastných kyselin losos zlepšuje myšlení a snižuje pravděpodobnost vzniku mozkových problémů. Konzumace tohoto produktu snižuje pravděpodobnost rozvoje deprese a agresivity v dospívání. Navíc snižuje riziko kognitivních poruch u starších lidí.

Přísady z lososa pomáhají vyrovnat se se zánětlivými procesy. Konzumace této ryby navíc snižuje pravděpodobnost vzniku očních onemocnění. Kromě toho přípravek snižuje riziko některých typů rakoviny.

Losos je cenná ryba, která se vyskytuje v mnoha variantách.Liší se vizuálními charakteristikami a oblastí distribuce. Bez ohledu na to mají zástupci této rodiny chutné a zdravé maso, které obsahuje mnoho cenných látek.

mygarden-cs.decorexpro.com
Přidat komentář

;-) :| :X :zkroucený: :usměj se: :šokovat: :smutný: :válec: :razz: :oops: :Ó :mrgreen: :lol: :idea: :zelená: :zlo: :plakat: :chladný: :Šíp: :???: :?: :!:

Hnojiva

Květiny

Rozmarýn