Kde se šprot vyskytuje a co tato ryba jí, její použití při vaření

Šprot je název pro různé druhy ryb, které patří do rodiny sleďů. Jsou to malí školáci. V souladu s tím se tento termín používá k označení šprotů, šprotů a dalších zástupců příslušné čeledi. Je pozoruhodné, že jsou rozšířeny ve vodních útvarech po celém světě a často se používají k přípravě široké škály pokrmů.


Popis ryby

Tento termín se vztahuje na širokou škálu malých ryb. Nejčastěji se používá k označení šprota, ale ve skutečnosti existuje mnohem více odrůd.Existuje názor, že toto slovo je spojeno s kýlem lodi. Ryba se mu podobá vizuálními vlastnostmi - především protáhlým břichem.

Je pozoruhodné, že šprot je zdrojem potravy pro mnoho obyvatel vodních útvarů. Sama přitom pohlcuje plankton. Průměrná délka života malých ryb je 3-4 roky. Do jídelníčku je přitom můžete zařadit ve druhém roce života.

Šprot patří do rodiny sleďovitých. Patří sem dva rody - šproty a šproty. Šprot se vyznačuje protáhlým tělem se širokým hřbetem a zploštělými stranami. V tomto případě je břicho zaoblené a doplněné zjevnými kýlovými šupinami. Ryba má také protáhlou hlavu, malé oči a malá ústa. Hřbetní a ocasní ploutve jsou tmavé barvy, zatímco zbytek je bezbarvý.

Charakteristickým znakem jedinců je jejich malá velikost a stříbřité šupiny. Délka ryby je obvykle 10-12 centimetrů. Největší exempláře dorůstají až 17 centimetrů. Samice jsou ve srovnání se samci větší velikosti. Navíc každá ryba neváží více než 45 gramů. Šprot se vyznačuje hladkými šupinami, které mají krásný lesk. Tmavá záda jsou zároveň kombinována se stříbřitými boky a téměř bílým bříškem. Díky tomu nevypadá ryba ve vodním sloupci příliš nápadně.

Místo výskytu

Šprot obecný žije především ve slaných mořských vodách. Někdy se však dostává do delt sladkovodních řek. Je pozoruhodné, že v roce 1930 byl poprvé popsán šprot Abrau, který žije v čerstvých jezerech. Jeho blízká odrůda se rozšířila v čerstvých jezerech Turecka. Obecně je však šprot mořská ryba.

živé šproty ryby

Oblast distribuce jednotlivců lze určit podle názvů druhů, které jsou spojeny s moři. Existují černomořské, arabské, baltské a kaspické druhy šprotů. Je důležité vzít v úvahu, že populace takových ryb v severních ruských a evropských mořích je vyšší než na jihu. To je způsobeno množstvím potravy v nádržích.

Strava

Bez ohledu na to, kde šprot žije, jeho strava je stejná. Ryby se živí planktonem, který obsahuje řasy, korýše a měkkýše. Ryby mohou konzumovat i potěr a vejce jiných jedinců.

životní styl

Pokud vyhodnotíte chování šprota, budete moci vidět řadu funkcí. Tato ryba je malé velikosti a má vysokou rychlost pohybu. Zároveň se vyznačuje krátkou životností.

Šprot vede společenský životní styl. Když se přiblíží ke břehu, hejna se spojí do velkých škol. Ryby se rychle pohybují. Navíc se pohybují velmi chaoticky. Když se jednotlivci přiblíží k povrchu, je to pocit, jako by se voda vařila. Pak se ryba stejně náhle přesune na otevřené moře. Zdržuje se přitom v hloubce 6-30 metrů. Za nejhlubší mořský druh je považován šprot velkooký. Klesá 70-200 metrů od hladiny vody.

fotografie živých šprotů

Rozmnožování a tření

Průměrná délka života jedinců je 5 let. Ryby se mohou rozmnožovat již ve 2. roce života. Tato ryba se tře od dubna do října - vše závisí na druhu. Tření probíhá po částech. To je možné v mělké vodě nebo daleko od břehu. Během tření kladou šproti pelagická vejce. To znamená, že vajíčka jsou na povrchu nebo ve struktuře vody. Každá samice je schopna snést 6-14 tisíc vajec.

Vajíčka o velikosti 1 milimetr vyrostou během 1-3 dnů. Larvální stadium trvá až 6 měsíců. Během této doby se malá část larev přemění na potěr. Vyvíjejí se v pobřežních zónách v hloubce 2-3 metrů. Tito jedinci jedí vířníky a larvy měkkýšů a korýšů. Jak plůdek roste, po nějaké době se přesune do značné hloubky a vzdaluje se od břehu.

Mají šproti nepřátele?

Šproty jedí mořští savci, velké ryby a ptáci. Tito jedinci jsou zdrojem potravy pro delfíny, racky, tuleně a candáty. Rybami se živí i jeseter a sledi. Před nepřáteli ji zachraňuje pouze její vysoká rychlost a ochranný odstín šupin.

Rybolov

Šprot je oblíbená komerční ryba, která se loví v mnoha zemích po celém světě. Ročně úlovek dosahuje 600 tisíc tun. Ale navzdory tomu zůstává populace stabilní a nemění se. Výzkumníci nadále bedlivě sledují sezónní migrace velkých škol. Zároveň diskutují o oddělení jednotlivých poddruhů na samostatné druhy. Například šprot Abrau je v mnoha publikacích uváděn jako samostatný druh.

živé šproty ryby

Použití při vaření

Šprot má charakteristickou jemnou chuť. Chuť ryby je ovlivněna kostmi a kůží, protože je vařená celá. Důležité je odstranit pouze vnitřnosti. Tato ryba absorbuje vůně přísad, takže byste měli být velmi opatrní při výběru dalších produktů a koření.

Chuť závisí na způsobu přípravy. Ryby mohou být smažené, dušené, solené nebo uzené. V každém případě je potřeba se zbavit střev. Přitom se sní i samotná kostra. Nemusí se ani loupat.

Kontraindikace

Ryby přinášejí velké zdravotní výhody. Ne každý jej však smí používat. Některým lidem šprot nadělá více škody než užitku. Je zakázáno přidávat ryby do stravy pro lidi, kteří mají individuální nesnášenlivost. Tento problém je však extrémně vzácný.

Další nebezpečí spočívá ve způsobu vaření. Ryby lze samozřejmě smažit nebo péct. Nejčastěji se však jedná o konzervy. Tento výrobek obsahuje hodně soli a octa. Koření působí dráždivě na sliznice trávicího ústrojí. Proto může konzervovaný produkt vést k peptickým vředům.

Pokud má člověk různé patologie trávicích orgánů, jako je gastritida, pankreatitida nebo onemocnění slinivky břišní, existuje riziko vzniku relapsů. Také šprot by měl být v dětském jídelníčku omezen. Vede ke zvýšené zátěži trávicích orgánů.

fotografie živých šprotů

Omezení platí i pro uzené šproty. I když se mrtvoly vařily na skutečném ohni, obsahují spoustu pryskyřic a tříslovinových složek. Takové látky způsobují komplikace a poškozují trávicí orgány. V průmyslovém prostředí se často používá tzv. tekutý kouř. Vědci však poznamenávají, že má karcinogenní vlastnosti. Proto by mělo být množství uzených šprotů ve vaší stravě omezeno.

Populární recepty

Produkt je součástí mnoha oblíbených jídel. Často se z něj připravují polévky. Chcete-li získat chutné a aromatické jídlo, musíte vzít následující komponenty:

 • 2 litry vody;
 • 3 brambory;
 • 1 plechovka šprotu v rajčatech;
 • 1 cibule;
 • 1 mrkev;
 • sůl;
 • Bobkový list;
 • zeleň;
 • půl sklenice rýže.

živé šproty ryby

Při přípravě polévky se doporučuje postupovat takto:

 1. Brambory omyjeme a oloupeme a nakrájíme na malé kostičky.
 2. Mrkev oloupeme a nakrájíme na hrubém struhadle.
 3. Cibuli nakrájíme na kostičky.
 4. Zeleninu dejte do hrnce a přidejte rýži.
 5. Přidejte koření a bobkový list.
 6. Počkejte, až se tekutina vyvaří, a na mírném ohni vařte 30 minut.
 7. 5 minut před koncem vaření vložte rybu do pánve a promíchejte.
 8. Hotové jídlo posypeme nasekanými bylinkami.

Můžete také nakládat šproty. Chcete-li získat toto občerstvení, doporučujeme provést následující:

 • 1 kilogram zmrazených šprotů;
 • 3 lžíce soli;
 • koriandr;
 • Černý pepř;
 • Bobkový list;
 • zelení na servírování.

Chcete-li získat takové jídlo, musíte udělat následující:

 1. Rybu rozmrazte a opláchněte pod tekoucí vodou.
 2. Koriandrový hrášek rozdrťte v hmoždíři.
 3. Šproty vložíme do nádoby, osolíme a posypeme nasekaným koriandrem. Poté by měly být všechny přísady smíchány.
 4. Rybu umístěte pod lis na 10 hodin a dejte na chladné místo.

fotografie živých šprotů

Šproty lze použít k přípravě lahodného bramborového salátu. K tomu budete muset vzít následující:

 • 8 kusů pikantních slaných šprotů;
 • 2 brambory;
 • 2 vejce;
 • 1 malá lžíce zrnité hořčice;
 • 2 polévkové lžíce nerafinovaného rostlinného oleje;
 • kopr;
 • sůl;
 • cibule.

K přípravě tohoto pokrmu se doporučuje provést následující:

 1. Brambory omyjeme a uvaříme ve slupce doměkka. Poté je třeba zeleninu ochladit a oloupat.
 2. Vejce uvaříme natvrdo, zchladíme a oloupeme.
 3. Brambory nakrájíme na malé kostičky a dáme do mísy.
 4. Přidáme bylinky, sůl, olej, hořčici a důkladně promícháme.
 5. Ingredience vložte do servírovací nádoby a navrch položte rybí filé.
 6. Pokrm ozdobíme cibulí a koprem.

Kde se šprot vyskytuje a co tato ryba jí, její použití při vaření

Šprot je známá ryba, která patří do rodiny sledě. Rozšířila se v různých zemích světa. Zároveň má ryba příjemnou chuť a vůni, což umožňuje její aktivní použití při vaření.

mygarden-cs.decorexpro.com
Přidat komentář

;-) :| :X :zkroucený: :usměj se: :šokovat: :smutný: :válec: :razz: :oops: :Ó :mrgreen: :lol: :idea: :zelená: :zlo: :plakat: :chladný: :Šíp: :???: :?: :!:

Hnojiva

Květiny

Rozmarýn